Print this page

Uudised

Eesti politseinikud keelasid vene kirjanikul German Sadulajevil sissesõidu Euroopa Liidu riikidesse

01.04.2015

Igor Teterin

1. aprilli keskpäeval jätsime Tallinna lennujaamas hüvasti andeka vene kirjaniku ja suurepärase inimese German Sadulajeviga. Seljataga oli kolm päeva huvitavat ja kasulikku suhtlemist Tallinnas. Klubis Impressum toimus loominguline kohtumine lugejatega teemal „Vene kirjandus muutuvas maailmas“. Istusime ka koos Eesti kirjanike ja kirjastajatega ümarlauas ning arutlesime aktuaalsel teemal „Kirjandus ja kirjanik globaalsete muutuste ajastul“.

Ent lennuk ei jõudnud veel õhku tõusta, kui Sadulajev teatas Facebooki kaudu oma sõpradele, et lennujaama piirikontrollis tühistati tema kolmeaastane Schengeni viisa. Tema kommentaar oli lühike: „Hüvasti, Euroopa! Omamoodi ma armastasin sind.“

Tõtt öelda ma esiotsa ei uskunud, et selline asi võimalik on. Arvasin, et tegemist on aprillinaljaga. Ent kui ma helistasin Germanile pärast seda, kui ta oli Peterburi jõudnud, kinnitas ta, et asi on naljast kaugel. Eesti võimud tõepoolest tühistasid tema Schengeni viisa. Ent ära ei võetud üksnes viisat. Temalt võeti õigus suhelda enamiku Euroopa riikide kirjanikest kolleegidega. Sisuliselt keelati koostöö Lääne-Euroopa kirjastajatega, kes tõlgivad German Sadulajevi raamatuid inglise, saksa jt keeltesse. Ta jäeti ilma võimalusest esineda üliõpilastele, õpetada välismaistes kõrgkoolides ja lihtsalt vabalt Euroopas ringi liikuda.

Mõned German Sadulajevi raamatud, nagu näiteks „Olen tšetšeen“ ilmuvad välismaal suuremates tiraažides kui Venemaal. Eesti politsei sulges kirjanikule ukse Euroopa kirjandusmaailma.

 

Raske on leida viisakaid sõnu, et juhtunut iseloomustada. Kõige järgi otsustades on politsei omavoli nüüdisaegses Eestis kujunemas mingiks brändiks. Häbiväärseks brändiks.

Kohalik siseministeerium vorbib Eesti kaitsepolitsei (kapo) ettepanekul ridamisi sissesõidukeeldusid väikesesse Balti riiki, sagedasti aga kogu Schengeni viisaruumi tuntud ajakirjanikele, kirjanikele, politoloogidele, ajaloolastele, antropoloogidele. Kapo seisukohalt kujutab intellekt täna ülimat ohtu riigi poliitilisele režiimile. Kurb, aga tõsi.

Selle tulemusena muutub Eesti primitiivseks politseiriigiks. Brüsseli bürokraate ei näi see justkui sugugi häirivat. Ent see teeb murelikuks meid. Kui see paneb muretsema ka teid, ärge pidage paljuks alla kirjutada petitsioonile „Ärme laseme Eestit muuta politseiriigiks!“

Mis puutub German Sadulajevile Eesti poolt kehtestatud sissesõidu keeldu Euroopa riikidesse, siis hoiame teid selle inetu loo arenguga kursis. Kui soovite väja öelda oma arvamuse juhtunu kohta, siis kirjutage meile e-posti aadressil info@impressum-club.eu.

 


Teised uudised