Print this page

Uudised

Raamat legendaarsest eestlasest
Raamat legendaarsest eestlasest
08.05.2009

Rahvusvaheline meediaklubi Impressum korraldas 7. mail Tallinnas Nõukogude Liidu kangelase Arnold Meri (1919-2009) mälestusõhtu.

Kohtumisel esitleti uut raamatut “Arnold Meri: viimane eesti kangelane. Inimese saatus kui uusima ajaloo teejuht”, mille kirjutas ajalehe Komsomolskaja Pravda kolumnist Galina Sapožnikova Arnold Meri poolt talle viimase kümne aasta jooksul antud intervjuude põhjal.

See raamat, milles sisalduvad ka mõnede Meri sõprade ja aatekaaslaste mälestused, ei räägi üksnes elus palju näinud, tulest, veest ja vasktorudest läbikäinud Nõukogude Liidu viimase eesti kangelase kirkast saatusest. See on jutustus tervest epohhist inimese suu läbi, kes elas 20. ja 21. sajandil üle Eesti ajaloo kõige murrangulisemad ajad.

Kohtumisel esilinastus ka Oleg Bessedini ja Nikolai Petšatnovi dokumentaalfilm “70 aasta pikkune kangelastegu”, mida esitles stuudio AB Media Group.

Mälestusõhtu toimus Venemaa saatkonna näitusesaalis. See oli sunnitud samm, sest klubile Impressum keeldus ürituse läbiviimiseks ruume andmast korraga kolm asutust: Eesti Rahvusraamatukogu ning Nordic Hotel Forumi ja Tallink Spa & Conference Hoteli konverentsikeskus.

Klubi Impressum juhid hindavad sellist käitumist kui võimude teadlikku katset katta Arnold Meri mälestusõhtu läbiviimine pimeduselooriga. Asi on selles, et Kaitsepolitsei nimetas oma hiljaaegu avaldatud aastaaruandes tõendeid omamata klubi Impressum Venemaa “uudseks infosõja projektiks” Eesti vastu, võrdsustades klubi põhilise tegevussuuna (s.t katse luua tsiviliseeritud dialgoog eestlaste ja venelaste vahel) sisuliselt peaaegu riigivastase tegevusega. Sellest piisas, et tekitada nii riigiteenistujates kui ka ettevõtjates hirm võimude ja nende poliitiliste struktuuride ees ning see hirm osutus mõnede Tallinna hotellide jaoks suuremaks kui võimalik ärilise reputatsiooni kaotus.

Pahasoovijate kulissidetagustest salasepitsustest tingitud organisatsioonilistest raskustest hoolimata sai Arnold Meri mälestusõhtu siiski teoks. Mõistagi ei suutnud Venemaa saatkonna väike näitusesaal ära mahutada kõiki selle silmapaistva inimese mälestusele austust avaldada soovinuid. Kuid säilitada õnnestus peamine – headuse ja tunnustuse õhkkond, millega ümbritseti viimane Nõukogude Liidu eesti kangelane, kes on pälvinud väga paljude inimeste lugupidamise mitte üksnes oma kodumaal, vaid ka kaugel piiri taga.

Kohtumisel lausuti Arnold Meri kohta palju häid sõnu. Soojade tervitussõnadega pöördus üritusest osavõtjate poole Venemaa suursaadik saadik Eestis Nikolai Uspenski. Oma mälestusi sellest harukordsest inimesest jagasid kokkutulnutega rahvusvahelise meediaklubi Impressum asutajad Komsomolskaja Pravda kolumnist Galina Sapožnikova ja Komsomolskaja Pravda Põhja-Euroopas kirjastaja Igor Teterin, kes lühikese aja jooksul valmistasid ette ja avaldasid kohtumisel esitletud raamatu. Kangelasest rääkisid Teises maailmasõjas sõdinud veteranide Tallinna ühenduse juht V. Metelitsa, tema rindesõber K. Rammus ja teledokumentalist O. Bessedin.


Teised uudised