Print this page

Press meist

Kriitikud kirjanikega sõbrustada ei saa
Kriitikud kirjanikega sõbrustada ei saa
Anastassia KREISON
28.07.2016

Klubi Impressum korraldas Tallinnas loomingulise kohtumise Venemaa ühe mõjukama kirjanduskriitiku Lev Danilkiniga

Tema nimi lõi Venemaa kirjandustaevas tähena särama 1999. aastal, kui hakkas ilmuma ajakiri Afiša. Nüüd kutsutakse teda inimeseks, "kes on kõike lugenud".

Temalt arvustuse saamist peetakse auasjaks. Just tema, kirjutades esimese arvustuse Boriss Akunini raamatule ja andes veidi nõu raamatu kaane muutmiseks, avastas uue nime kirjanduses. Danilkin ise arvab, et kriitik ei mõjuta kedagi ega midagi.

Praegu pole võimalik ühe laitva arvustusega autori saatust muuta, ent kirjanikud ja kriitikud sõbrustada ei saa. Mõistagi on tal oma ameti tõttu tulnud kirjutada erapooletult nende inimeste loomingust, kellega ta veel eile ühes lauas istus. Ja selle tulemuseks on olnud palju solvumisi.

Kuidas Danilkin kavatseb siis iseendaga sõber olla, kui ta viimasel ajal ühitab endas mõlemad ametid? Tema mainekad nimekirjad, mida ta avaldab kaks korda aastas, on pidevalt huviorbiidis. Lev Danilkinil läheb korda avastada uusi, veel kõigile tundmatuid nimesid. Ent ise ta on kaotamas huvi arvustamise vastu, ta läheb hävitamiselt üle loomisele – kirjutamisele.

Žanr, mis Danilkinit kirjanikuna köidab, on biograafiline proosa. Praeguseks on juba laialt tuntud tema esimene romaan "Inimene munaga", mille kangelane on kirjanik Aleksandr Prohhanov. Danilkin tõdes, et elava inimese biograafiat kirjutada on väga raske, sest kangelane on pidevas muutumises. Muutuvad tema meeleolu, iseloom, arvamused. Kirjutamise käigus tekivad vältimatult mingisugused suhted. Kõike seda arvesse võttes on väga keeruline jääda objektiivseks. Lisaks kõigele on raamatu kangelasel võimalik seda lugeda ning pole raske ette kujutada, et autori ja biograafia objekti arvamus iseendast langevad harva kokku. Surnud inimeste elulugu on lihtsam kirja panna, sest sellel on alati kindel algus ja lõpp.

Kõige selle tõttu eelistab Lev Danilkin kirjutada rohkem isiksustest, kes on muutnud maailma ajalugu. Nii on tema sulest juba ilmunud raamat Gagarinist ja valmimas on Lenini elulookirjeldus.

"Mitte keegi pole muutnud maailma nii palju kui Lenin," ütleb Danilkin, vastates küsimusele, miks nimelt see persoon temas huvi äratas. "Mind huvitab Lenin kui isiksus. Inimene, kes veetis üle veerandi oma elust ringi rännates. Ta mõjutas Aasia riikide ajalugu, mistõttu Hiina on nüüd "punane". Ta oli ebatavaline inimene, kes tuli parteikoosolekule räsituna, sest oli vändanud hulga kilomeetreid jalgrattaga. Ta oli üüratult aktiivne ja armastas maailma tundma õppida. Kuidas saab tema suhtes ükskõikseks jääda ja mitte tahta jutustada temast uuest küljest? Ma olen käinud paljudes Leniniga seotud paikades, et neid paremini kirjeldada. Olen näinud imepäraseid kohti Poola Tatratest Itaalia Capri saareni."

Lev Danilkini raamat Leninist on Venemaal üks oodatumaid ja see peaks ilmuma 2017. aasta veebruaris, täpselt revolutsiooni 100. aastapäevaks.

Publik tundis huvi, kuidas Danilkin suure raamatusõbrana suhtub võrgukirjandusse.

"Raamatut välja anda selleks, et see oleks lihtsalt füüsiliselt olemas, pole tänapäeval üldse keeruline. Autor on selle kirjastamise eest võib-olla ise maksnud ning võib-olla tolmub see nüüd riiulitel ja seda ei loe mitte keegi. Või on selle kirjastanud Jelena Šubina, kes pole küll ainuke kanal, mille kaudu jõuab lugejateni kodumaine kirjandus. Kes teab, kuidas raamat trükki jõudis? Tuleb ette, et mõni bestseller ripub aastaid internetis ja ühel hetkel keegi leiab ja avaldab selle. Mis tahes raamat võib täiesti ootamatult muutuda avaliku tähelepanu objektis, vastas Danilkin. "Lootusetud romantikud, kes valivad endale kirjaniku või kriitiku elukutse ajal, mil raamatuid üha vähem loetakse, pole veel välja surnud."

Mitte kõigil MRÜ vilistastel pole õnnestunud saada "kaltsukaupmehest" autoriteetseks kriitikuks, kuid Danilkin usub siiralt, et kui inimene tahab öelda maailmale midagi hämmastavat, midagi tõeliselt tähtsat, avastada seda, mida enne teda keegi pole avastanud, siis tuleb tal kirjutada raamat. Seepärast on kirjanikud ja sellest tulenevalt ka lugejad määratud elule.


Klubi uudised