Print this page

Press meist

Dimitrios Patelis: nad teevad Eestiga sedasama, mida tehti Kreekaga
Dimitrios Patelis: nad teevad Eestiga sedasama, mida tehti Kreekaga
ru.sputnik-news.ee
02.02.2017

Tuntud kreeka publitsist, filosoof ja marksist Dimitrios Patelis, kes käis rahvusvahelise meediaklubi Impressum kutsel Eestis, arvab, et Eestil on tulevikku ainult väljaspool EL-i ja NATO-t

Euroopa Liidu järjekordse rahastusperioodi lõpulejõudmine 2020. aastal tähendab seda, et liidu rahavoog Eestisse saab täies ulatuses läbi. „Ja siis teevad nad teiega sedasama, mida tehti meiega," ütleb Dimitrios Patelis. Ta usub, et EL-i lagunemine on vältimatu ja tuleb Euroopale ainult kasuks.

Kreeka filosoof leiab, et Euroopa fondide rahast ilma jäädes satub Eesti täielikult rahvusteüleste korporatsioonide ja NATO võimu alla, tema võlad hakkavad kiiresti kasvama, tööstus ja põllumajandus kukuvad lõplikult kokku, ta on juba ilma jäänud kaubalaevastikust ja kaotab viimasedki kaelalaevastiku riismed.

Patelise meelest võib Eestil, niisamuti kui Kreekal, olla tulevikku ainult väljaspool EL-i ja NATO-t, kes allutavad riike jäägitult rahvusvahelise suurkapitali huvidele. Kapitali eesmärgiks jääb kontrolli säilitamine ressursside üle mis tahes viisil, kaasa arvatud Kolmanda maailmasõja vallandamine, mis nagu leiab Patelis, tegelikult on juba käimas.

Imperialismile tegelike alternatiivide otsimine

Dimitrios Patelis esines ettekandega Tallinnas rahvusvahelise mediaklubi Impressum kutsel. Kaasaegses Euroopas, kaasa arvatud Venemaal, ei saa kuigi sageli kuulda või näha publikatsioone tänapäevase Euroopa marksismi silmapaistvatelt esindajatelt, kes peavad inimkonna võimaliku huku põhjuseks imperialistlikku ideoloogiat, rahvusvahelist kapitali ja riikideüleste korporatsioonide tegevust.

Pääsemist näevad marksistid maailma elanikkonna alternatiivses arengutees, seega omamoodi sotsialistlike põhimõtete juurutamises tänapäevastel alustel. Tööstusettevõtete ja pankade natsionaliseerimine koos kaasaegse infotehnoloogia ja marksistliku ideoloogiaga, nagu usub kreeka filosoof Patelis, võib tagada inimkonnale mitte ainult ellujäämise, vaid ka õitsengu.

Segavaks on auditooriumi ajalooline taust

Tallinnas kreeka filosoofiga kohtumisel osalenud inimesi, kellest enamus on sündinud ja kasvanud sotsialistlikus riigis ning üle elanud selle kokkuvarisemise ja lagunemise, oli küllaltki raske veenda kommunistliku ideoloogia ja plaanimajanduse taassünnis. Kuid Dimitrios Patelis üritas oma kodumaa nüüdisaegse keerulise ajaloo ja nende majandusmurede näite najal, millest Kreeka praegu püüab jagu saada, veenda kuulajaid kapitalistliku arengutee ekslikkuses.

Kreeka välisvõlg ületab 320 miljardit eurot, riik elab läbi kõige rängemat sotsiaalmajanduslikku kriisi. Rahulolematuse lainel seoses Kreeka elanikkonna „edusammudega" Euroopa Liidu koosseisus tulid võimule vasakpoolsed jõud. Need jõud aga ei osutunud Patelise hinnangul piisavalt vasakpoolseiks ja, andes järele rahvusvahelise kapitali survele, on näidanud üles võimetust ja tahtmatust Kreeka probleeme lahendada. Marksist leiab, et kreeklased peavad EL-ist lahkuma, liit ise aga variseb tänu ilmselgele struktuursele kriisile kokku, mis tuleb Euroopa rahvastele ainult kasuks.

Donald Trump ei muuda midagi paremaks

Patelise arvates ei too eesolev aasta rahvusvahelise olukorra suhtes soojemaid tuuli.

Ma ei ehitaks selle härra, Donald Trumpi suhtes illusioone", - ütles Dimitrios Patelis.

Tema arvates ei esinda USA uus president rahvusteülese kapitali huve karvavõrdki vähemal nmääral kui talle kaotanud Hillary Clinton ja tema eelkäijad Valges Majas riigipea ametis.

Nagu arvab Patelis, võib Trumpi valituks saamine tähistada muudatusi rahvusvahelise kapitali taktikas võitluses võimalike konkurentidega Hiina ja Venemaa näol. Kuid USA presidendi suust juba kõlanud plaanid moderniseerida tuumapotentsiaali ning tema valikud ministrite ja tippametnike ametissenimetamisel näitavad selgesti tema ustavust ikka nendele samadele maailma jaoks hukutavatele imperialistlikele põhimõtetele.

 


Klubi uudised