Print this page

Uudised

Meid kõiki ühendab kosmos

19.06.2019

19. juunil 2019 toimus klubis Impressum kohtumine Vene kosmonaudi, tehnikateaduste doktori, rahvusvahelise informatiseerimise akadeemia akadeemiku Aleksandr Aleksandroviga.

Tallinna hotelli Euroopa konverentsisaal oli täis. Külalist tutvustasid publikule klubi Impressum asutajad Komsomolskaja Pravda ajakirjanikud Galina Sapožnikova ja Igor Teterin.

 Avasõnas lausus Igor Teterin:

"Arvan, et see kohtumine jääb eriliselt meelde: meie ees on juba neljas kosmonaut (seni on klubi külaliseks olnud Juri Baturin, Aleksandr Lazutkin ja Vladimir Titov), kuid esimene, kes on kaks korda pälvinud Nõukogude Liidu Kangelase tähe. Ühte ta kangelastegu pole seni veel autasuga ära märgitud – sel aastal täitub 55 aastat sellest ajast, kui ta Sergei Koroljovi konstruktoribüroosse tööle asus. Ta jätkab seda tööd korporatsioonis Energia. See on inimene, kes pole ainult kosmoses käinud, vaid tegelenud ka kosmoselaevade konstrueerimisega, töötanud rahvusvahelistes kosmoseprogrammides, mistõttu pole kohtumise teema „Kosmos kui kogu maise tsivilisatsiooni huvisfäär“ sugugi juhuslik“.

Seejärel anti sõna külalisele.

 „Tere, lugupeetud külalised!“ pöördus Aleksandr Aleksandrov publiku poole. „Mul on väga hea meel, et olete tulnud tänasele kohtumisele, ja teid on nii palju. Räägin paari sõnaga endast. Olen juba 55 aastat töötanud kosmose valdkonnas.

 1964. aastal, kui sõjaväeteenistusest vabanesin, võeti mind tööle Sergei Koroljovi konstruktoribüroosse, kus oli töötanud mu isa. Samal aastal astusin Baumani-nimelisse Moskva kõrgemasse tehnikakooli aparaadiehituse teaduskonda. Kui Sergei Koroljov otsustas, et aeg on saata kosmosesse insenere, tehti ka mulle ettepanek avaldus kirjutada. Kirjutasin, kuid ilma erilise innustuseta ja… unustasin. Aga kahe aasta pärast kutsuti mind arstlikku komisjoni, mille läbisin edukalt“.

 Enne kui Aleksandrov meeskonda võeti, möödus 18 pikka aastat. Ta sai kosmoses käia kaks korda. Selles rühmas oli ta 15 aastat – kuni 1992. aastani, aga seal läks üks aasta kahe eest. Teenis katselendude  teenistuse juhi ametikohani. See on allüksus, mis tegeles kosmonautide töö kavandamisega.

 „Siiani lendavad veel need kosmonaudid, keda ma 10 aastat tagasi välja valisin,“ tunnistas klubi külaline.“ Töö oli huvitav, loominguline, tuli koostööd teha nii Euroopa kolleegide kui Ameerika kosmoseagentuuriga NASA, mis tahtis 1992. aastal lennata meie kosmosejaamadega Saljut-7 ja Mir.

Seejärel näidati kohtumisel osalejatele filmi rahvusvahelisest kosmosejaamast. Ka teie saate vaadata seda videot (vene keeles). 

 „Kosmonaudid töötavad kuus korda nädalas kümme tundi päevas ja ainult laupäeviti viis tundi,“ selgitas Aleksandr Aleksandrov. Ja lisas: „Mäletan, et oli aeg, kui kõik võtsid sihtmärgiks Marsi. Isegi mitu raamatut ilmus. Kuid tehnoloogiliselt olid need projektid teostamatud: esiteks, vaja läheb suurt hulka energiat, teiseks, lend sinna kestab kolm kuud, sama palju tagasi, seejuures ei tohiks keegi lennul haigeks jääda, ja kaasa tuleb võtta toit, hapnikuballoonid ning palju muud. Tuleb teada, kuidas pikaajalisel lennul kasutatud vett ümber töötada, kuidas end kiirguse eest kaitsta, ja üleüldse tuleb mõista, mida seal Marsil teha.

Isegi maast lahti rebides tuleb mõelda reaalselt. Seetõttu on kosmoseringkondades otsustatud piirduda Kuuga, mille polaarpiirkondades on avastatud jääd. Võimalik, et see õnnestub veeks muuta.

Pärast seda näidati väikest filmi sellest, kuidas Kuuni jõuda. Ka teie saate seda vaadata (vene keeles).

 

 Pärast videomaterjalide vaatamist jõudis järg küsimuste kätte.

Saalis viibijaid huvitas, kuidas arenes Vene-Ameerika koostöö kosmose vallas ja  mis praegu seda takistab. Kosmonaut Aleksandrov selgitas:

 „Meil lendas orbiidil hästi Mir, kuid 1991. aastal sattus kodumaine majandus sügavasse kriisi. Kosmose jaoks raha ei jätkunud. Sel ajal ütlesid ameeriklased, et nad tahavad omandada meie parimad lahendused, sealhulgas kogu dokumentatsiooni, laeva Sojuz kogu projekti ja teha sellest päästelaeva. Olime nõus, kuna vajasime raha. Mina osalesin lepingu (350 miljonit dollarit) sõlmimisel  Houstoni keskuses Texase osariigis. Tänu sellele õnnestus meil pinnale jääda, samal ajal jätkasime tööd jaamas Mir. Koostöö on vajalik ja kasulik, kuid on ka ebameeldivaid momente: praegu keelavad ameeriklased Euroopal meile vajaliku tehnikaga kaubelda“.

Selgitamaks, mille kallal töötavad praegu kosmoseriigid Venemaa, USA ja Hiina, näidati tulevaste kosmoselaevade karakteristikutega slaidi. Siin see on:

Küsimusi ja vastuseid oli palju. Kui teid huvitab, mida küsisid tallinlased kosmonaut Aleksandrovilt, ja kuidas ta nendele vastas, siis selle kohta saate vaadata  täielikku videoaruannet (vene keeles).

 


Teised uudised