Print this page

Uudised

Õigeusu maailm tänapäeval

29.07.2019

29. juulil 2019 toimus klubis Impressum kohtumine Vene politoloogi, ajakirjaniku, ühiskonnategelase, telekanali Spas saatejuhi Jelena ŽOSULiga.

Koosolekut avades ütles Põhja-Euroopa Komsomolskaja Pravda peatoimetaja ja klubi Impressum kaasasutaja Igor Teterin:

„Oleme juba ammu soovinud korraldada vene õigeusule pühendatud kohtumist, kuid oli väga keeruline leida väärilist esinejat, kes valgustaks seda teemat laialdaselt, oskaks näha õigeusu rolli ja kohta tänapäeva elus sotsiaalsest ja poliitilisest aspektist. Ja mulle tundub, et leidsime väärilise inimese. See on Jelena osul. Ta on hiilgava haridusega inimene, Moskva Riikliku Ülikooli filosoofiateaduskonna lõpetanu, poliitikateaduste kandidaat ning samal ajal sügavalt ja siiralt usklik inimene.

Pärast seda loetles Igor Teterin kõiki ta tegevuse arvukaid aspekte (selleks pidi ta isegi tegema väikese spikri): ajakirjanik, politoloog, ühiskonnategelane, Vene Õigeusu Ülikooli avalike suhete direktor, praegu sealsamas ka meediakommunikatsiooni direktor, interneti õigeusu kultuuri kooli juht https://pravoslavie.school/opk (link veebilehele uues aknas avamisega).

Mikrofoni kätte võtnud, pöördus Elena osul publiku poole tervitussõnadega, märkides, et nii siin saalis kui ka telekanali Spas pealtvaatajate hulgas on suurem osa publikust naised. Seetõttu on õigem traditsiooniline õigeusu pöördumine ümber sõnastada „õdedeks ja vendadeks“. Ma ei taha mehi solvata, kuid asjaolu, et tänapäeval on õigeusu kogudustes peamiselt naised, on täiesti vaieldamatu, tunnistas ta.

„Kuidas on nii kujunenud, et ma räägin televisioonis õigeusust?“ esitas ta retoorilise küsimuse ja vastas siiralt, et talle meeldib lihtsalt teha seda, mida armastab, ja proovida seda teha kõigis võimalikes niššides. Juhtus nii, et religioossete ja sotsiaalsete teemade kokkupuutepunkt on saanud võtmetähtsuse ja väljendub tänapäeval muuhulgas ka tema tegevuses.

Pärast seda rääkis Jelena telekanalist Spas, kus ta juhib kahte saadet - ühiskondlik-poliitilist vestlussaadet “Do samoi suti” ja saadet “ enskaja polovina”:

- Paljudel esmapilgul religioonikaugetel küsimustel ja teemadel on moraalne tagapõhi ning neid saab käsitleda ja analüüsida kristliku moraali seisukohast. Need võivad olla isegi mõned rahvusvahelise poliitika teemad, sest neil on ka moraalne tegur, ehkki mõnikord märkamatu (näiteks sündmused Lähis-Idas või Ukrainas). Just see on meie programmi ja kogu telekanali missioon - aidata inimestel leida endale moraalseid vastuseid tänapäeva elu rasketele, teravatele küsimustele. Sellele aitab kaasa ka selline õigeusu saadete jaoks mitte kuigi tavaline format kui vestlussaade.

- Muidugi ei sea me kunagi eesmärgiks inimesi tahtlikult üksteise vastu ässitada, nende emotsioonidel mängida. See on Spasile moraalselt vastuvõetamatu. Vastupidi, meie ees on ülesanne kuulata ära stuudiosse tulijad, mille eest hiljem paljud inimesed meid tänavad. "Spasis meid kuulatakse," ütlevad nad.

Jelena rääkis ka teistest saadetest: näiteks „Не верю!», (“Ma ei usu!”), kus toimub usklike ja ateistide dialoog, ja “И будут двое”, kus saatejuht Alla Mitrofanova käib õigeusu paare külastamas ja küsib neilt, kuidas nad elavad, ning kaks populaarset kulinaariaprogrammi, milles räägitakse õigeusu köögist.

“Ma võin meie kanalist lõputult rääkida,” tunnistas külaline ja soovitas dialoogile üle minna.

Üksikasjalikumalt saate seda kohtumist vaadata täielikust videosalvestisest (vene keeles).
Teised uudised