Print this page

Press meist

1917. aasta revolutsioon Venemaal oli sama paratamatu kui enamlaste võimuletulek ja kodusõda
1917. aasta revolutsioon Venemaal oli sama paratamatu kui enamlaste võimuletulek ja kodusõda
Ella AGRANOVSKAJA
30.05.2019

Meie vestluskaaslane on Vene NTV kanali infoprogrammide juht ja vaatleja, filmidokumentalist Vladimir TŠERNÕŠOV, kes külastas hiljuti Tallinna ja esines rahvusvahelises meediaklubis Impressum.

ukogude ajal armastati mängufilmi episoode filmida kui dokumentaalfilmi. Nüüd on kombeks kasutada dokumentaalfilmis mängulisi kaadreid. Kuid teie filmis on nii, et kuigi näitlejad ei näe välja nagu nende tegelaskujud, kelle portreesid näeme järgmises episoodis, tekib dokumendi autentsuse tunne.

– Me elame ajas, kus teabe edastamise idee on purunemas. Ja inimeste jaoks, kes eksisteerivad digitaalses maailmas, on kroonika mõiste muutunud. Meie põlvkonna jaoks jättis halva kvaliteediga mustvalge kroonika sellise tunde: jah, see on elu, see on selle tunnistus. Praegu saavad kõik iPhone'is kroonikat filmida. Võib-olla inimesed mõistavadki, et see on ainulaadne dokument, kuid kahjuks ei taju nad seda emotsionaalselt. Seetõttu proovisime auditooriumi laiendada, lähendada teda ajaloolise rekonstruktsiooni, värviliste kaadrite kaudu sellele ajale.

Koos Kerenski, Trotski ja Molotovi lastelastega, kes annavad kaadris intervjuud, ilmuvad ekraanile revolutsiooniliste sündmuste kaasaegsed justkui sotsiaalvõrgustikes: printsess Olga Palei, Lenin, Võšinski, kindral Kornilov, ajutise valitsuse välisminister Miljukov, kirjanikud John Reed , William Somerset Maugham, paljud teised. Väga ootamatu võte.

– See ei ole ju dokumentaalfilm, see on teleprojekt, ja mina ei ole filmitegija, olen ajakirjanik ning minu jaoks on see projekt mineviku reportaa . Edastasime dokumentaalset materjali nii, justkui oleks siis olemas olnud tänapäevased edastamisviisid: kirjavahetus sotsiaalvõrgustikes jne. Kahjuks pole veel peale kunstilise rekonstrueerimise vahendeid, et sukelduda ajastusse, millest me räägime. Ükski kroonika, kui hästi see ka taastatud poleks, ei anna vajalikku ettekujutust.

  • Kas see on normaalne?

– Ma ei ole öelnud, et see on normaalne. See on aja märk.

Seega on teie eesmärk auditooriumi harimine?

– Olen alati püüdnud teha seda, mis on minu jaoks huvitav, selgust saada eelkõige neist teemadest, mis mind köidavad. Mind huvitas riigi poliitiline elu - töötasin reporteri, poliitilise vaatlejana. Seega soovisin mõista paljude tänapäevaste sündmuste allikaid. Ja mida paremini hakkad neis orienteeruma, seda sügavamale sukeldud ajaloosse, tajud ajaloolisi juuri. Tahtsin endale teha väärtuste, sündmuste hierarhia, et mitte näha lihtsustatud pilti - “punane” versus “valge”, vaid et mõista kõiki punase ja valge varjundeid.

Kuidas te arvate, kas 1917. aasta revolutsioon oli avantüür või ikkagi sündmuste loomulik areng?

– Ilma avantüürita pole ükski otsustav samm võimalik, kuid see õnnestub ainult siis, kui selle taga on väga tõsised põhjused. Ja kui riigis poleks olnud nii suureks sotsiaalseks katastroofiks globaalseid põhjuseid, poleks bolševikud suutnud võimu hoida. On olemas vandenõuteooria, et tulid mingid muulased ja istutasid oma võimu Venemaale. Aga kui miljonid inimesed poleks neid toetanud, kui nad poleks punaarmeega ühinenud, oleks avantüür olnud hukule määratud: valgete armeesse läks palju vähem inimesi. Ataman Kaledin teatas, et temaga liitus kõigest 147 inimest. "Inimesed pole meiega," konstateeris ta. Läks teise tuppa ja laskis ennast maha. Muidugi oli enamlaste võiduks objektiivseid põhjuseid. Ja minu arvates oli kõigi järgnevate sündmuste kõige olulisem põhjus veebruarirevolutsioon - riik oli selleks valmistunud aastakümneid. Filmis «Revolutsioon. Live” räägitakse just järkjärgulisest liikumisest XIX sajandi lõpust. Veebruarirevolutsiooni sündmusi valmistasid ette mitte niivõrd proletaarlased, kuivõrd palju kõrgema staatusega inimesed, sealhulgas keisripere liikmed ja meie vene intelligents

Veebruaripäevadel kõndisid suurvürstid Peterburi tänavatel, punased lindid rinnas. Kõik, kes ei jõudnud emigreeruda, hiljem hävitati.

– Kui vaadata veebruarirevolutsioonis osalenud inimeste surmakuupäevi - 1919. ja 1920. aasta –, siis kõik leidsid oma lõpu nendel aastatel. Kindral Ruzski tapeti aasta pärast seda, kui ta oli sundinud Nikolai II troonist loobuma. Keisri arreteerinud kindral Aleksejev suri samuti aasta hiljem ...

Venemaa keisririigi viimase siseministri Protopopovi, kes vabatahtlikult alla oli andnud, lasid bolševikud maha 1918. aastal. Ajutist valitsust tunnustanud suurvürst Sergei Mihhailovitš, Nikolai I lapselaps, viidi 1918. aastal Alapajevskisse, lasti maha, kuna osutas vastupanu, ning surnukeha koos veel elusate Romanovi pere vangidega visati šahti. Tema vend suurvürst Georgi Mihhailovitš lasti maha Peeter-Pauli kindluses 1919. aastal.

– 1918. aastal lasti maha ka tsaari vend suurvürst Mihhail Aleksandrovitš, kelle kasuks ta troonist oli loobunud. See verstapost tegi lõpu mitte ainult vanale Venemaale, vaid ka paljude inimeste elule, kes seda lõppu lähemale aitasid tuua. Selles on teatud sümboolika.

Järelikult oli impeeriumi hukk seaduspärane nähtus? Kas praegused monarhistid põevad ilmaaegu?

– Võib-olla oleks Nikolai II rahulikumal ajal hea keiser olnud. Kuid ta pidi valitsema riiki karmil ajal ja erinevalt oma isast Aleksander III-st ei sobinud ta oma ajastusse. Valitseja geniaalsus on selles, et ta peab mõistma väljakutseid, ohte ja nägema ette sündmuste võimalikku arengut. Nikolai Romanov ilmselt ei näinud ette ja arvan, et ei suutnud isegi kujutleda, milleni ühed või teised sündmused viivad. Kuid nagu öeldakse, on oleks paha poiss - mis juhtus, see juhtus.