Print this page

Uudised

Kirjandus ja elu tänapäeval

28.11.2019

Venemaa Kirjanike Liidu esimees Nikolai Ivanov pidas klubis Impressum loomingulise kohtumise ja rääkis tänapäeva vene kirjanduse suundumustest.

Kohtumise avasid klubi Impressum kaasasutajad, Komsomolskaja Pravda ajakirjanikud Galina Sapožnikova ja Igor Teterin. Nad tutvustasid külalist ja andsid talle sõna.

„Tänan, et teid nii palju siin on, kallid sõbrad,“ tervitas Nikolai Ivanov Tallinna publikut. „Meie, vene inimeste ja kirjanike jaoks on oluline kirjandus ja muidugi ka meie vene keel. Tulin teie juurde ja esimene asi, mida kuulsin, oli minuga kohtuma tulnud inimeste valu selle pärast, et Keila linnas üks vene kool suleti. See puudutas mind sügavalt. Kuna emakeel on meie geneetiline kood, keel, milles  räägime unenägudes, peaks inimesel olema õigus kirjutada oma emakeeles. Just sellepärast võtame oma liitu mitte ainult vene keeles kirjutavaid kirjanikke. Samas võin endise sõjaväelasena öelda, et mind puudutas vägede väljaviimine Balti riikidest, kuid teiste vabariikidega võrreldes annan au eestlastele, Eestile selles mõttes, et siin läks kõik ilma konfliktideta“.

„Venemaa Kirjanike Liidul on kogu riigis 91 organisatsiooni,” jätkas külaline oma sõnavõttu. „Meil on kõige laiem avalik-õiguslike organisatsioonide võrk. Kui kõik 1991. aastal kokku varises, kaotas Kirjanike Liit oma riigieelarve ja nüüd pole riik 30 aasta jooksul eraldanud meile kopikatki, me pole koost lagunenud, keegi pole lahkunud. Järelikult ei töötanud me ikkagi ideoloogia nimel, nagu paljud ütlevad, ja mitte raha pärast, tahtsime sõna kaudu väljendada oma suhtumist maailma. Meie jaoks oli väga oluline, et olime koos ja see ühtsus säilis.

Nikolai Ivanov pühendas tähelepanu Venemaa Kirjanike Liidu koosseisule. Praegu on selles 68% meest ja 32% naist. Samuti meeldib talle, et Venemaa Kirjanike Liidus on luuletajaid üle 60%:

„Venemaa on poeetiline riik, sõna “poeesia” on naissoost ja mul on väga hea meel, et oleme oma loomingus hinge säilitanud ja et meie jaoks on peamine suhtumine sõnasse, oma kodumaasse, oma riiki. Ja samuti ei saa keegi kunagi kirjaniku tunnistust, kui tema tekstis on  roppusi. Ja ärge püüdke end õigustada, et nii on kõigil - kui sa ei saa teisiti, siis oled halb kirjanik, sest  sul pole oskust teisi sõnu leida“.

 Nikolai Ivanov rääkis ka sellest, kuidas Venemaa Kirjanike Liidus loodi noorte kirjanike nõukogu. Kirjanik ise õppis elu tundma raskes katsumuses - sõjas. Nikolai Ivanov on lõpetanud Moskva Suvorovi kooli ja Lvovi kõrgema sõjalis-poliitilise kooli ajakirjandusteaduskonna, oli sõjakorrespondent, osales enam kui kümnel sõjalisel operatsioonil Afganistanis. Ärireisil Tšetšeeniasse 1996. aasta juunis võeti ta vangi, elas üle maa-aluste vanglate õudused, korduvad mahalaskmisele viimised, elusalt hauda heitmised. Ta vabastati 4 kuu pärast erioperatsiooni käigus.

Õuduste kohta,  mida tuli kogeda Tšetšeenias, kus teda kutsuti polkovnik Tšehhoviks, ütles kirjanik väga lihtsalt, rahulikult ja ilma paatoseta:

 „Nad teadsid, et olen kirjanik, ja kui nad ütlesid “Tšehhov, üles!”, siis tähendas see seda, et nad ei hakka peksma, aga kui nad ütlesid “Polkovnik, üles!”, siis tähendas see peksu. Kõige enam peksid lapsed, sest neid ei sidunud Venemaaga enam miski ... Auku, kus meid peeti, roomasid maod,  jooksid kokku hiired. Kui te ei tapa oma kätega 20-30 hiirt, purevad nad teid surnuks. Kord lükkasid nad mind auku, käskisid vööni paljaks võtta, panid püssitoru kukla taha ja ütlesid: “Sind tuldi vabastama. Üks liigutus nende poolt ja me laseme su maha! ” Selline on vangistuse ABC“.

 Siis nad ütlesid: “Kui teie eest ei maksta lunaraha novembris, siis laseme maha!” Naeratasin: “Hea pealkiri raamatule -“ Novembris maha lasta! ”(Raamat ilmus 1997. aastal -  Toim. märkus).

 Ja kaks kuud pärast raamatu ilmumist helises kord öösel Ivanovi telefon ja mees, kes oli Groznõis osalenud ta piinamistes ja tahtnud tal kõrvad maha lõigata, ütles, et oli tema raamatut lugenud ja et kõik seal kirjutatu on tõsi. Ja vabandas.

„Teate, ma puhkesin esimest korda pärast vangistust nutma,“ tunnistas külaline, „kuna mõistsin, et see inimene ei hakka enam kunagi kellelgi kõrvu maha lõikama. Vaat, mida tähendab vastutada selle eest, mida kirjutame. Eriti rahvuslike suhete teemal“.

 Sellest, mida Nikolai Ivanov veel Tallinna publikuga kohtudes rääkis ja kuidas ta publiku küsimustele vastas, saate teada kohtumise videost (vene keeles).

 
Teised uudised