Print this page

Press meist

Kirik on Venemaal riigist lahutatud, kuid pole lahutatud ühiskonnast ja selle probleemidest
Kirik on Venemaal riigist lahutatud, kuid pole lahutatud ühiskonnast ja selle probleemidest
Olga TITOVA
07.08.2019

Meie vestluskaaslane on tuntud Vene politoloog, avaliku elu tegelane, telekanali Spas võluv ja karismaatiline juht Jelena Žosul

 Mis tõmbab inimesi kirikusse? Mood, traditsioonid, soov elada vääriliste seaduste järgi?

–  Usun, et see on inimese loomulik vajadus - vajadus vaimse elu järele. Inimene ei vaja üksnes füüsilist toitu, õhku, jooki, perioodilist puhkust, vaid ka vaimset elu. Meil on keha, hing ja vaim ning kui keha vajab teatud füüsilisi tingimusi, hing kultuuri, siis  vaim vajab vaimset elu. Paljud inimesed tulevad täna kirikusse seetõttu, et nende instinkt kutsub neid sinna, ehkki mõnikord nad ise sellest endale aru ei anna.

–  Kuidas kirik poliitikat mõjutab?

–  Kõige otsesemal viisil. Igal ajastul on see toimunud omal moel, tänapäeval on kirik ja riik  üksteisega nö koostöösuhtes. Põhiseaduse kohaselt on kirik ja muud usuorganisatsioonid riigist lahutatud, venelastel ei ole kohustust konkreetset usku tunnistada, riigil pole õigust sekkuda kirikuasjadesse ega tegeleda kirikuhaldusega. Kuid kirik ja riik vajavad tänapäeval teineteist: riik hoolib ühiskonna huvidest, inimestest, kes selles ühiskonnas elavad ja on konkreetse kiriku liikmed. Kirikul ja riigil on palju suhtlemis- ja koostöövõimalusi. Eelkõige on see sotsiaalne sfäär.

 Rääkige oma online-koolist  Instagramis.

–  Ma avastasin, et tänapäeval õpivad inimesed meeleldi veebikursuste ja programmide kaudu. Kuid õigeusu kultuuri valdkonnas pole selliseid projekte. Aga vajadus selle järele on ülisuur. Niisiis otsustasin selle ise korraldada, tuginedes kogemustele, mis selles valdkonnas elu jooksul olen saanud. Ja nüüd õpivad minu veebikoolis inimesed kogu maailmast, üks õpilane isegi Austraaliast Melbourne'ist.

Paljud teie saated on pühendatud naiste rollile kirikus. Mis te arvate, kas tänapäeva kirik pakub naistele arenguvõimalusi?

–. Muidugi, ja palju. On olemas õigeusu kõrgkoolid, kuid soovitaksin naisel, kes soovib kirikut aidata, põhihariduse omandada mõnes ilmalikus ülikoolis ja seejärel taotleda teoloogia magistrikraadi.

 Milline on teie arvates kiriku kuvand tänapäeva vene ühiskonna silmis? Paljud venelased on nõukogudejärgsel ajal astunud koguduse liikmeks. Kuid ka  antagoniste on küllaga. Kas on mingit keskteed?

– Väga erinev. Sellele küsimusele ei saa ühemõtteliselt vastata. Mõne jaoks on kirik pääsemise, lohutuse, oma  patu ja sisemiste deemonitega võitluse koht. Ja kellegi jaoks on see ainult Mercedestel kimavad preestrid, kellel on Šveitsi pankades miljardid ...

 Mis te arvate, kust see müüt pärineb?

–  Ütleme nii, et üksikutelt värdjatelt suures kirikuperes. Sest perekond on tõesti tohutu, hiiglaslik. Kahjuks on infoühiskond tänapäeval korraldatud nii, et negatiivseid uudiseid võetakse meelsamini vastu ja need leiavad  suuremat vastukaja kui positiivsed. Kirik on ka selle infoühiskonna seaduse ohver. Tegelikult näeb igaüks seda, mida näha tahab, see on eluseadus. Kui teie jaoks on kirik üksnes ahned preestrid ja häbitud vanamutid, siis just selliseid te pühakodades kohtategi. Aga kui te lähete sinna kõigepealt Kristuse juurde, siis saadab Kristus teile ka inimesi. Järelikult on kiriku kuvand teie peas täpselt niisugune, nagu Issand on meile pärandanud: halastav, armastav, avatud ja heasoovlik kõigi vaevatute ja koormatute vastu, kes sinna just tulevadki.