Print this page

Uudised

Võidud, mida ei tohi unustada
Võidud, mida ei tohi unustada
28.09.2009

Rahvusvahelises meediaklubis Impressum toimus 28. septembril avalik kohtumine, mis oli pühendatud suurele spordile ning Venemaa ja Balti riikide sportlaste ühistele saavutustele.

Seekord olid klubi külalisteks Venemaa tuntud ajakirjanik, ajalehe Sovetski Sport (Moskva) peatoimetaja Igor Kots, tuntud telespordikommentaator Vladimir Gomelski, legendaarne jalgrattur Aavo Pikkuus ning Eesti tuntud korvpallur Heino Enden, kes on võistelnud Nõukogude Liidu koondise eest. Nad meenutasid kokkutulnutele rõõmu, mida läinud aastakümnetel tunti venemaalaste ja Baltimaade sportlaste üheskoos saavutatud võitude üle prestiižsetel rahvusvahelistel võistlustel ja olümpiamängudel.

Kohtumise algul luges Igor Kots ette Venemaa Jalgrattaspordi Föderatsiooni presidendi Oleg Sienko tervituse “pöörasele” (nii kutsusid teda jalgratturitest sõbrad) Aavo Pikkuusile. Oma ettekandes meenutas ise nooruses jalgarattaspordiga tegelnud Igor Kots, et mitmepäevast maanteesõitu pole võimalik võita üksinda. Siin on rohkem kui ühelgi teisel spordialal tarvis monoliitset meeskonda, kes töötab liidri võidu heaks, kelleks nõukogude spordis oli1970. aastatel kahtlemata Aavo Pikkuus.

Igor Kots kummutas ka väärettekujutuse, justkui oleks Venemaa ja Eesti vahelised spordialased suhted väidetavalt poliitilistel põhjustel katkenud. Ta tõi arvukalt näiteid Venemaa ja Eesti sportlaste viljaka koostöö kohta, toonitades, et “Eesti-Vene suhete liigne politiseeritus pole suurele spordile omane”.

Samal teemal kõnelesid ka teised klubi külalised. Vladimir Gomelski jagas sooje mälestusi 1980. aastate suurest paljurahvuselisest Nõukogude Liidu korvpallikoondisest, kes võitis 1988. aastal Souli olümpiamängud. Ta meenutas hea sõnaga ka legendaarset Tallinna Kalevi meeskonda, kes läks nõukogude korvpalli ajalukku viimase Nõukogude Liidu meistrina.

Alates 1989. aastast on Vladimir Gomelski spordikommentaatorina viibinud kõikidel olümpiamängudel ja paljudel suurtel rahvusvahelistel võistlustel. Ta on näinud korduvalt, kui õilsalt suhtuvad üksteisesse endiste Nõukogude Liidu vabariikide sportlased, kes nüüd võistlevad oma riikide eest.

Aavo Pikkuus ja Heino Enden tõid kohtumisel konkreetseid näiteid varem erinevaid Nõukogude Liidu vabariike esindanud sportlaste vahel valitsenud tõelise meheliku sõpruse kohta. Hoolimata kõigist viimastel aastakümnetel kerkinud poliitilistest tõketest, pole see sõprus tänini hääbunud. Veel ütlesid Aavo ja Heino, et nad ei häbene oma nõukogudeaegset sportlasminevikku ning pole end sellepärast kellegi ees pidanud õigustama ega kavatsegi seda teha.

Meediaklubi Impressum üritus pälvis Meriton Grand Hotelli konverentsikeskusesse kogunenud ajakirjanike ja avalikkuse esindajate elava tähelepanu.

Kohtumise moderaaatorid olid klubi Impresssum kaasasutajad Komsomolskaja Prvada kolumnist Galina Sapožnikova ja Komosomolskaja Pravda Põhja- Euroopas kirjastaja Igor Teterin.


Teised uudised