Print this page

Uudised

Uus laine vene kirjanduses

12.12.2019

Noor, kuid juba üldtuntud vene näitleja ja kirjanik Grigori Služitel esines enne jõule klubis Impressum.

Jõulueelset õhkkonda oli tunda juba Eesti Rahvusraamatukogu  sissepääsu juures. Vestibüülis kaubeldi elavalt raamatutega, mis on teatavasti parim kingitus. Suur konverentsisaal oli pidulikult kaunistatud ja, nagu enamikul Impressumi üritustel, rahvarohke.

Koosolekut avades ütles Põhja-Euroopa Komsomolskaja Pravda peatoimetaja ja klubi Impressum kaasasutaja Igor Teterin:

- See on meie selle aasta viimane, jõulueelne kokkusaamine. Enne jõulupühi  juhtub alati imesid: me ootame neid kõik, nii lapsed kui ka täiskasvanud. Niisiis otsustasimegi, et enne jõulupühi on üsna kohane teha teilegi kingitus - kutsuda külla tänapäeva Venemaa üks kuulsamaid noori kirjanikke. Ja siis juhtus veel üks ime: just kaks päeva tagasi oli Grigori Služitel saanud Venemaa ühe mainekaima auhinna  Suure Raamatu  laureaadiks. Ja nüüd, pärast selle auhinna saamist toimub laureaadi esimene kohtumine lugejatega siin, Tallinnas! Õnnitleme meie külalist.

Saal vastas kauakestva aplausiga.

Kutsusime Grigori Služiteli rääkima nii sellest raamatust kui ka tänapäeva Venemaa kirjandus- ja kultuurimaailma õitsengust, mida nimetatakse isegi buumiks, jätkas Igor Teterin.

Kohtumise juht tuletas meelde, et küsimusi saab saata otse saalist SMS-iga ekraanil näidatud numbrile ning parimate küsimuste autoreid autasustatakse külalise raamatuga, milles on ta isiklik autogramm.

Seejärel anti sõna külalisele, kes tervitas rohkearvulist publikut sõnadega:

- Tere, on väga tore näha nii palju inimesi, see on ootamatu! Armastan Baltikumi ja eriti Eestit, olen siin käinud juba lapsepõlvest saati, hiljem külalisetendustel ja uut aastat vastu võtmas ning mul on Eesti vastu eriti hellad tunded. Muide, eesti keel oli esimene keel, millesse minu raamat tõlgiti. Selles on mingi kokkusattumus, ma ütleksin nii.

Kuidas minust sai see, kelleks sain? Sündisin Moskvas juulis 1983. Muide, minu raamatuga on seotud veel üks kokkusattumus: Moskvas on Taganka linnaosa ja ma kirjeldan, kuidas minu neljajalgne kangelane sündis Šeloputinski põiktänavas, kus on Klara Zetkini nimeline sünnitusmaja, mis asub otse teatri kõrval, kus olen aastaid töötanud, ja siis selgus, et olen ise selles sünnitusmajas sündinud. Pärast raamatu ilmumist rääkis ema mulle sellest. See tähendab, et ma kirjeldasin seda kohta, teadmata, et ma ise, nagu minu kangelanegi, olen seal sündinud.

Minu elus käisid kirjandus ja teater käsikäes, mõnikord üksteist pisut edestades, kuid mind on alati tõmmanud kirjanduse poole, olen olnud ümbritsetud raamatutest. Võib-olla sain juba  ammu aru, et varem või hiljem kirjutan ise raamatu, kuid ei teadnud, kuidas see juhtub. Ja peaaegu kaks aastat tagasi kirjutasin selle raamatu lõpuni ja mis teatrisse puutub, siis astusin 12-aastaselt Moskva filmikooli, seejärel Sergei  Ženovatši kursusele GITISes, mille lõpetasin 2005. aastal, misjärel otsustas meie üsna silmapaistev kursus kokku jääda. Ja leidus imeline metseen Sergei Gordejev, kes ehitas meile ei rohkem ega vähem kui teatri. Sel aastal tähistasime 15. aastapäeva. Oleme Eestis mitu korda käinud ja esinenud Vene Teatris.

 Mida Grigori Služitel Tallinna publikuga kohtudes veel rääkis ja kuidas ta publiku küsimustele vastas, saate teada kohtumise videost (vene keeles) 


Teised uudised