Print this page

Uudised

Ühine mure muudab maailma

23.04.2020

Kas see lähendab Eestit ja Venemaad? Meediaklubis Impressum toimus selleteemaline veebiarutelu. Külaliseks oli Peterburi ülikooli professor Nikolai Meževitš.

Arutelus osalesid majandusteadlased, ajakirjanikud, politoloogid, sotsioloogid, samuti Eesti parlamendisaadik Jana Toom. Vestlus toimus platvormil Zoom.

 Koosolekut avades ütles  ajalehe Põhja-Euroopa Komsomolskaja Pravda peatoimetaja ja klubi Impressum kaasasutaja Igor Teterin:

- Põhjus, miks olime sunnitud arutelud ja kohtumised viima internetti, on koroonaviirus, mis on meie elus paljugi muutunud. Tegelikult on selle ilmumisest saanud kogu tsivilisatsiooni tõehetk, mis paneb mõtlema, kui õigesti me lähiminevikus elasime. Kuidas laabusid meie suhted majandus-, poliitika-, humanitaarvaldkonnas? Ja muidugi milliseks kujunesid lähinaabrite Eesti ja Venemaa  suhted? Kas pole õige aeg need üle vaadata ja uuendada.

 Seega otsustasimegi sel teemal rääkida ja selleks kutsusime oma klubisse Venemaa  tuntud politoloogi, Peterburi ülikooli professori Nikolai Meževitši.

 Ajakirjanik ja meediaklubi Impressum kaasasutaja Galina Sapožnikova tervitas  publikut Moskvast, öeldes, et on suhtlemisest puudust tundnud. Ta meenutas, et peaaegu seitse aastat tagasi, 2013. aastal, oli Nikolai Meževitš klubi Impressum juba külastanud. Pärast seda sai sõna professor:

-  Enne kui lähen globaalse majanduse olukorra hindamise juurde, tahan öelda, et tänases Postimehes rõhutas Eesti Vabariigi president fraasi: „Minu siiras tänu ja austus kõigile, kes mõistavad, et ettevõtte elujõulisus on oluline, kuid praegu on inimeste tervis palju olulisem".

 See fraas rõõmustas mind. Rääkides venelastega lausus Venemaa president peaaegu sedasama: majanduses on alati probleeme, kuid inimeste tervis on olulisem. Ja nüüd on Eestil ja Venemaal ühine seisukoht selles,  kuidas riik koroonaviirusele reageerima peab. Ja kui kaks presidenti räägivad ühte ja sedasama, hoolimata asjaolust, et Eesti ja Venemaa pole maailma rikkaimad riigid ning toetusmeetmeid rakendatakse peaaegu ühtemoodi, siis oleme palju ühtsemas maailmas, kui mõned poliitikud ja eksperdid on oletanud.

<

Eesti ja Venemaa ei ole ainult geograafilised naabrid,  ka nende sotsiaalmajanduslikus ruumis on palju ühist, samas kui poliitiline ruum on erinev.

Võib-olla ei ole mu kolleegid majandusteadlased nõus, kuid tegelikult on nii majandusteadlased kui ka politoloogid paljusid olukordi modelleerinud arvutis. Kuid nüüd tekkinud kriisi ei ole arvutis kunagi modelleeritud, sest  viimane selline olukord oli peaaegu sada aastat tagasi, kui arvuteid polnud. Ja maailmamajandus oli täiesti erinev.

Mida veel rääkis Nikolai Meževitš kohtumisel Tallinna publikuga, milliseid olulisi teemasid ja küsimusi arutelu käigus tõstatati, saate teada, kui vaatate aprillis klubis Impressum toimunud veebikohtumise videot  (vene keeles).

 

 


Teised uudised