Print this page

Uudised

Maailma ja interneti saatusest

21.05.2020

Klubis Impressum toimus online-kohtumine legendaarse blogija, publitsisti, tõlkija ja särava stilisti Dmitri Putškoviga.

Virtuaalse publiku ette astus väga meeldiv ja karismaatiline inimene ning tema laitmatu vene keel pakkus kuulajatele tõelist naudingut. Arutluse teema oli etteaimatav: „Vene maailm globaalses internetis: eile, täna homme“. Virtuaalses stuudios olid ajalehe Komsomolskaja Pravda Põhja-Euroopas ajakirjanik ja klubi Impressum kaasasutaja Galina Sapožnikova (sel ajal asus ta Moskvas), ajalehe Komsomolskaja Pravda Põhja-Euroopas peatoimetaja ja klubi Impressum kaasasutaja Igor Teterin (Tallinn) ning Tallinna ajakirjanikud (Vladimir Barsegjan, Svetlana Burtseva, Alan Hantsom jt).

Kohtumine möödus väga positiivses õhkkonnas, külaline külvati kohe küsimustega üle. Esimene neist puudutas seda, mis tegelikult vene ja maailma internetiruumis toimub. Dmitri Putškov jagas oma nägemust: „Toimub teatav võitlus. See näeb välja kui mõttetu, ilma igasuguste eesmärkideta sehkendamine laste liivakastis. Selle asemel, et teha koos midagi tõeliselt kasulikku, lasevad inimesed end tõmmata mingitesse tobedatesse ja mõttetutesse suhete klaarimistesse…“

Teatavasti on Dmitri ise ühe populaarseima YouTube´i kanali juht. Seal on tal käsil korraga mitu projekti ja ta kutsub oma stuudiosse ajalooteadlasi ning ühiskonnategelasi. Muide, Putškov peab YouTube´i perspektiivikaimaks internetiressursiks. „Võin enda kohta näite tuua: klippe vaadatakse väga aktiivselt, 10 tuhandeid kordi tunnis, sellisele vaatajate survele ei paneks ükski teine server vastu,“ ütles ta. Noored ei vaata tema sõnul telerit üldse, ainult YouTube´i. Pealegi pole sellel kanalil peaaegu üldse tsensuuri: videote hulk on seal sedavõrd suur, et sulgeda võidakse neid vaid riiki ohustava propaganda korral.

Ühtlasi tõi ta välja YouTube´i venekeelse sisuga seotud probleemid: noori õigesti suunava videomaterjali puudus ja fakt, et YouTube polnud algselt vene ressurss. Tema arvates peaks Venemaal olema oma videokanal, nagu Hiinas.

Küsimusi ei esitatud ainult suuliselt, vaid ka chat-režiimis, aktiivselt osalesid kohtumisel nii ajakirjanikud kui vaatajad. Dmitri Putškovilt küsiti, kas blogimine võidab ajakirjanduse (tema järeldus oli selline, et mitte mingisugune blogimine, kuigi see võib vahel olla operatiivsem, ei suuda asendada tõeliselt professionaalset ajakirjandust). Huvituti ta loomingulistest saladustest – millega ta publikut köidab, kas ta on mees nagu orkester või töötab meeskonnaga, ta suhtumisest Eesti sündmustesse ja kaasmaalaste probleemist välismaal. Nagu vastustest selgus, alustas Impressumi virtuaalne külaline oma internetikarjääri literaadina, kirjamehena, kuid koos tehnoloogia arenguga soetas endale vähehaaval uusi materjali (pildid, video) esitamise vahendeid ja lõi mõttekaaslaste meeskonna, kes aitab teda tõhusalt kõiges, ise seejuures nähtamatuks jäädes.

Eraldi tahaks välja tuua küsimuse mõiste „vene maailm“ kohta, mille esitas Tallinna ajakirjanik Vladimir Barsegjan. Dmitri vastusest selgus, et vene inimene on tema ettekujutuses oma loomult internatsionalist, ja juurtelt samuti: „Meie soontes voolab nii paljude rahvaste verd!“ Sellest räägib ilmekalt isegi küsimuse autori perekonnanimi. Edasi läks jutt natsionalismiga seotud probleemidele ja tehti järeldus, et just rahvuslikku ideed on kõige sagedamini ajaloos kasutatud revolutsiooniliste riigipöörete vallandamiseks. Värske näide – Ukraina (vene ja ukraina rahvast rääkis Putškov kui ühtsest tervikust, mille on Ukraina sündmused traagiliselt lõhkunud).

Puudutati ka Venemaa ja maailma perspektiivi pärast koroonapandeemiaga seotud kriisi. Külalise arvates on oodata  elatustaseme langust, mõnede selliste kohtade sulgemist, mis on rohkem seotud luksuse kui vajadusega (näiteks ilusalongid ja fitnessikeskused), kuid katastroofi ta ei ennusta ja on pigem optimistlikult meelestatud. Lihtsa tööinimese jaoks, kes eelmiseski elus ei söönud homaari ega serrano sinki, ei muutu midagi.

Kohtumine kestis poolteist tundi. Arutati veel paljusid huvitavaid küsimusi: külalise suhtumine tänapäeva noortesse, venemaalaste ettekujutused Baltikumi venelastest, Dmitri Putškovi isiklikud loomingulised plaanid. Kõikidele küsimustele andis ta põhjalikud ja leidlikud vastused. Kohtumise täisaruannet saate vaadata klubi Impressum veebilehelt või YouTube´i võrgust (vene keeles)

Seda videot saate vaadata YouTube´i võrgust.
(avaneb uues aknas)

 


Teised uudised