Print this page

Uudised

Maailm enne ja pärast Kovid-19

26.03.2020

Klubi Impressum korraldas Tallinn-Moskva telesilla tuntud Vene majandusteadlase ja publitsisti Mihhail Haziniga.

Elame keerulisel ajal. Piirid on kinni, avalikud üritused keelatud, inimesed varjunud kodudesse, et hoida end salakavala viiruse eest, teevad kaugtööd. Tekkinud on  suur vaba inimliku suhtluse defitsiit. Kõiki piinavad mõtted – kuidas edasi? Nendes ekstreemsetes oludes jätkab klubi Impressum tööd online-režiimis. Korraldati Tallinn-Moskva telesild, millest oli osa võtma kutsutud tuntud Vene majandusteadlane, publitsist, terve rea täide läinud futuristlike ennustuste autor Mihhail HAZIN. Arutluse teema sai valitud kuum: „Meie maailm enne ja pärast koroonaviirust“.

Dialoogi peeti kahest kohast: telekanali TVN stuudiost Tallinnas, teabeagentuuri Avrora stuudiost Moskvas. Telesilla korraldasid kaks tuntud meediaklubi: Impressum Tallinnast ja Format A3 Moskvast. Dialoogi juhtisid korraldajad: Tallinnas ajalehe Komsomolskaja Pravda Põhja Euroopas peatoimetaja Igor Teterin, Moskvas Komsomolskaja Pravda ajakirjanik, publitsist ja ühiskonnategelane Galina Sapožnikova. Diskussiooniga ühinesid ka Läti, Leedu, Valgevene ja Moldova elanikud.

Pooleteise tunni otse-eetri jooksul külaline lausa külvati üle küsimustega, mis teevad muret peaaegu kogu maakera elanikele. Millist kahju teeb koroonaviirus maailmamajandusele? Kuidas muutub jõudude vahekord Lääne ja Ida vahel? Mis ootab ees Euroopa Liitu?

-“Olen teadlane, mitte ennustaja,“ märkis külaline. „Minu raamatutes on ammu antud teaduslik selgitus sellele, mis toimub praegu ja hakkab toimuma tulevikus ning milliste tagajärgedeni see viib. Kuid esimene ja olulisim on see, et olukord koroonaviirusega aitas lõpuks Baltikumi  ja teiste Euroopa riikide elanikel mõista, kuidas kriisiolukorras käitub nendega Euroopa Liit, kui selgelt ta neile koha kätte näitas: „Nagu oli egoistlik rühmitus, nii on selliseks ka jäänud!“

 Hazin tunnistas, et koroonaviiruse leviku ulatuse ja ohu hindamisel ei kuulu ta ei skeptikute ega paanikatekitajate leeri: „Ma olen aastaid uurinud statistikat ja näen, kui selles on palju valet“. Ta on veendunud, et tohutu arv koroonaviiruse ohtu puudutavaid võltsitud avaldusi on seotud USA demokraatliku partei püüdlustega  valimiste eelõhtul Trumpi positsiooni nõrgestada. Tramp ütles alguses, et ei näe ohtu. Demokraatlik partei otsustas kasutada tema avaldust argumendina, et ta ei valmista riiki katsumusteks ette. Selle tagajärjel tuli Trumpil kiiresti abinõud tarvitusele võtta ja algas bakhanaal ... “Ärge usaldage liiga palju meediat ja internetti - seal on liiga palju valet. Ja kes on selle allikas, see on eraldi teema. ”

Vastates küsimusele, milline on maailm pärast koroonaviirust, rääkis Mihhail Hazin anekdoodi. Tööandja helistab potentsiaalsele töötajale: "Vabandage, aga kas te juba töötate söögi eest?" Ei? Siis helistan teile nädala pärast ... "Majandusteadlane kinnitas kohalolijatele, et varsti pole see anekdoot, vaid reaalsus. "Pole mingit võimalust, et taastub majandusmudel, milles me hiljuti elasime."

 Ajakirjanikke huvitas, kuidas võib olukord koroonaviirusega saada mõjusfääride ja maailma ümberjaotamise põhjuseks. "Pole välistatud, et tekib uus Jalta," vastas Hazin. „Pärast igat suuremat sõda on maailmas alati kehtestatud uusi reegleid. Praegu pole sõda, kuid on olemas võit finantsilise globalismi üle ja see saab uue maailmakorra aluseks. Trump on selle kohta juba sõna võtnud: ta oli finantsilise globalismi vastaseks ja teda toetab suur osa elanikkonnast. Ka Putin teatas sellest avalikult. Kuid jutt ei ole mõjusfääridest, näiteks jagamisest teie ja meie omaks, vaid vastutusest, mis piltlikult öeldes ei võimalda esile kerkida uuel Hitleril nagu ISIS jne. Tõsi küll, siin meil pole veel kogemust. Hitler oli terve omaette riik. Nagu Napoleongi. Ja finantsiline globalism ei ole riik, mis tähendab, et seda hakatakse isikustama. ”

Mida Mihhail Hazin Tallinna publikuga kohtumisel veel rääkis, milliseid aktuaalseid teemasid ja küsimusi diskussiooni käigus puudutati, saate teada, vaadates selle online-kohtumise videot (vene keeles).

 

Seda videot saate vaadata YouTube´i võrgust.
(avaneb uues aknas)

 


Teised uudised