Print this page

Press meist

Koroonaviirus – pärg liberaalse majanduse kirstul
Koroonaviirus – pärg  liberaalse majanduse kirstul
Boriss TUH
01.04.2020

Koroonaviirus hävitas kõik harjumuspärased suhtluskanalid. Intervjuuks on jäänud üks võimalus – telesild. Tänu klubi Impressum telesillale sai nende ridade kirjutaja osaleda diskussioonis teemal “Meie maailm enne ja pärast koroonaviirust” Venemaa majanduse, analüütika ja statistika valdkonna eksperdi Mihhail Hazini osavõtul.

Ammu enne 2008. aastal alanud ülemaailmset majanduskriisi ennustas Mihhail Hazin seda oma töödes. Hazini uusimat raamatut „Mälestused tulevikust. Tänapäeva majanduse ideed ”, mis avaldati eelmisel aastal, on juba müüdud üle 25 000 eksemplari. Mõned peavad teda prohvetiks, kuid ...

Siin on mõned küsimused vene majandusteadlasele ja tema vastused.

– Kas pandeemia lõpuga lõpeb ka majanduskriis ja algab tõus?“ esitati talle küsimus. „Või on koroonaviirus lihtsalt uue globaalse majanduskriisi vallandaja? Ja kas meid ootab ülemaailmne majanduslangus?“

– Majanduskriis tuleb. Kui täpne olla, siis ta ei  olegi kuhugi kadunud. Kriis algas 2008. aastal, kuid see peatati väga suure rahasüstiga. Aga ressurssi, mida oleks saanud kasutada kriisijärgse kontseptsiooni väljatöötamiseks, ei kasutatud ära. Me alles siseneme uude kriisi. See algab sügisel ja toob kaasa väga tõsised tagajärjed. Ameerika Ühendriikide ja Lääne-Euroopa praeguses elatustasemes tuleb umbes kahekordne langus. 90ndatel EL-iga ühinenud riikide seisukohast on kõik hea jäänud seljataha. Põhiprobleem on see, et märkimisväärne arv Balti riikide noori , kellel õnnestus saada tööd kõrge elatustasemega riikides, on sunnitud kodumaale naasma. Sest kui töötus jõuab 40%-ni, ja see on väga tõenäoline, hakkab kehtima põhimõte "võõrastel pole siia asja".

– Pärast koroonaviiruse epideemiat ei saa maailm enam endiseks. Peaaegu kõik on sellega nõus. Kuid ühed usuvad, et inimesed saavad aru solidaarsuse vajalikkusest inimkonna päästmiseks ja et kogu meie tsivilisatsiooni reaalse ohu taustal on erimeelsused teisejärgulised. Ja teised arvavad, et algab eraldumine, võimust võtavad populistid, natsionaalisolatsionistid. Kas olete pessimist või optimist?

– Mulle räägiti hiljuti sellist suurepärast nalja. Potentsiaalne tööandja helistab oma potentsiaalsele töötajale: „Vabandage, kas te töötate juba toidu eest? Ei? Siis helistan teile nädala pärast tagasi.“ Võimalusi majanduse liberaalse mudeli taastamiseks pole. Mis puutub ELi liberaalsetesse liidritesse, siis võin teile kinnitada: kui neil on võimalus nälga sureva lapse suust tükk välja rebida, teevad nad seda. Raha saamiseks teevad nad ükskõik mida. Kuid muust maailmast raha väljaimemise mudel enam ei tööta.

Mul oli sõber. Tema nimi oli Karl Räni. Saite aru, et ta oli eestlane. Ta oli tuttav V. I. Leniniga; 1917. aasta 25. oktoobri öösel edastas ta Smolnõist telegraafi teel rahu- ja maadekreedi. Ta suri 1994. aastal. 100-aastaselt. 92. aastal küsis lapselaps, noor tüdruk, kuidas ta tulevikku näeb. Ja ta vastas: “Anja, sul tuleb selles riigis veel elada. Miks pead seda kõike teadma? ”

Ehk on koroonaviirus vajalik, et maailm hakkaks teistmoodi elama?

– Praegu toimuv on väga erinevate tegurite keerukas kombinatsioon. Viiruse, Ameerika turgude korrektsiooni ja naftahindade languse kombinatsioon. See, mis praegu toimub, on täielik Paabeli segaduse müüdi analoogia või kui soovite, siis mingisuguse jumalik sekkumine inimkonna saatusesse. See eliit, kes on meid valitsenud viimastel aastakümnetel, s.t finantsistid, on üles näidanud täielikku abitust. Tuleb vana konservatiivne eliit. Kuid tal pole mudelit. Kas võimule pürgijad saavad toita suurt hulka inimesi? Selleks on vaja uusi mudeleid. Liberaalsed enam ei tööta.

– Kas maailm muutub pärast koroonaviirust? Kuidas?

– Jälle tekib küsimus mõjupiirkondadest. USA president Trump räägib sellest peaaegu avalikult. Pärast suurt sõda on  maailmas alati toimunud teatud sündmused, kus kehtestatakse uued reeglid. Nii et võime rääkida uuest Jaltast. Või siis uuest Viini kongressist. Jumal tänatud, et praegu pole sõda, kuid ees on võit finantsilise globalismi üle. Andke endale aru: võit finantsilise globalismi üle on uue maailmakorra alus. Trump on sellest juba rääkinud ja täna on ilmne, et enamik USA elanikkonnast toetab teda selles. Venemaal on Putin sellele pikka aega mõelnud. Xi Jinping sõdib oma liberaalidega. Kuid tulevikus ei räägita mitte mõjusfääridest, vaid vastutusaladest, et ei ilmuks uus Adolf Hitler.

STOLITSA


Klubi uudised