Print this page

Uudised

Elu muutuste ajastul

25.06.2020

Klubis Impressum toimus online-kohtumine Vene tuntud politoloogi ja silmapaistva televäitleja Sergei Mihhejeviga, keda nähakse tihti teleekraanil ja kelle kommentaare kuulavad hoolega miljonid inimesed.

Juunikohtumine toimus karantiini tõttu internetis Zoomi platvormil. Selle teemat polnud keeruline ennustada: „Elu muutuste ajastul: mida toob meile 2020. aasta?“. Eri linnade osalejaid koondas oma digitaalsesse vestlusringi rahvusvahelise meediaklubi Impressum Tallinna stuudio.

Lisaks klubi Impressum kaasasutajatele ajalehe Komsomolskaja Pravda vaatlejale Galina Sapožnikovale ja ajalehe Komsomolskaja Pravda Põhja-Euroopas peatoimetajale Igor Teterinile osalesid üritusel ka Tallinna ajakirjanikud (Boriss Tuh, Aleksandr Kornilov, Allan Hantsom), inimõiguste teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov ning ka Leedu ajakirjanikud Aleksandr Šahhov ja Algis Kalanta.

Virtuaalse kohtumise külaline oli Venemaa tuntud politoloog, raadio Vesti FM saate "Raudne loogika" juht Sergei Mihhejev. Huvitav on see, et ta esines klubis Impressum juba 2014. aasta veebruaris. Seetõttu pöördus Galina Sapožnikova tema poole palvega analüüsida, mis nende kuue aasta jooksul on toimunud.

Politoloog rõhutas, et peaaegu kõik, mida ta ennustas, on üpris täpselt täide läinud. Tema arvates on viimased kuus aastat selgelt näidanud, et kõik Läänega seotud illusioonid on inimestel hajunud: “On küll mingid Läänega seotud huvid, kuid illusioone pole, sõltumata sellest, kes tuleb pärast Putinit, neid ei teki enam kellelgi.  Arvan, et see on peamine asi, mis on nende aastate jooksul toimunud ”

Virtuaalstuudios toimunud vestlus puudutas paljusid teemasid: Sergei Mihhejevi tegevust YouTube'i kanalil ja raadios Vesti FM, osalemist sotsiaalvõrgustikes, vene rahvuskaaslaste probleeme välismaal (külalise vastus oli tulvil suurt kaastunnet inimeste vastu ja  sellise riigi poliitika õiglast kriitikat, kus lihtsalt ignoreeritakse probleemi, eelistades isegi sõna "rahvus" käibelt kaotada).

Klubi Impressum külaline analüüsis väga üksikasjalikult Venemaa suhteid Euroopa ja USA riikidega. Ta järeldas, et „Ameerika“ ajastu on maailma geopoliitikas järk-järgult möödumas.

-Olen sügavalt veendunud, ütles Sergei Mihhejev, et Ameerika domineerimine moonutab Euroopa huvide praegust ülesehitust. Ameerika surve on tegelikult moonutanud eurooplaste arusaamist oma huvidest. Ameeriklaste domineerimine poliitikas, majanduses ja sõjaväes on teinud Euroopa poliitikute enamiku eneseidentifitseerimise seisukohast täiesti abituks ja selles mõttes toimub Euroopas üsna kummaline protsess: Euroopa integratsioon peaks viima euroopaliku eneseidentiteedi tekkimiseni ja arusaamiseni endast kui globaalsest mõjupoolusest, kuid tegelikult tuleb välja, et Euroopa on endiselt Ameerika poliitika pantvang."

Muidugi ei saanud läbi ka küsimuseta, mida on koroonapandeemia maailmas muutnud. Külaline vastas, et pandeemiaolukord on „täiesti ilmne näide globaalsest juhtimisest. Üksteisesse suhteliselt negatiivselt suhtuvad riigid pandi käituma täpselt ühtemoodi, kusjuures tagajärjed olid ilmsed: infotehnoloogia valdkonnas, poliitiliste otsuste tegemise valdkonnas, majandussfääris - kesk- ja väikeettevõtted kukuvad kõikjal kokku, kõikjal kannatab keskklass.“

Sergei Mihhejev märkis ka, et teda hämmastab, „kui kiiresti ja tõhusalt suudeti miljardeid inimesi hirmutada ja luku taha panna“. Üldiselt sisaldasid paljud külalise vastused mitte ainult maailmakorra poliitilist, vaid ka filosoofilist analüüsi, mis tegi tema esinemise eriti huvitavaks.

Üldine järeldus kõlas nii: “Kui süveneda filosoofiasse, siis viiest minutist ei piisa. Kui praegusest olukorrast rääkida, siis on selgelt kaks küsimust - esimene on globaalse valitsemise testimine niinimetatud pandeemia kontekstis, ja teine on muidugi see, mis Ühendriikides toimub. Mida ka ei räägitaks, kuid see sügavaim antropoloogiline kriis ei jää tagajärgedeta.

Vaatamata tehnilistele häiretele, mis olid seotud arvutivõrkude ülekoormusega koroonaperioodil, mil Moskvast pärit videovoog aeg-ajalt katkes, toimus kohtumine soojas õhkkonnas. Mõned külalised tunnistasid, et on juba pikka aega olnud Sergei Mihhejevi fännid ja jälgivad regulaarselt tema esinemisi Venemaa televisiooni juhtivatel kanalitel ja YouTube'is.

Kutsume teid vaatama Venemaa kuulsa politoloogi Sergei Mihhejeviga klubis Impressum toimunud online-kohtumise videot (vene keeles).

 


Teised uudised