Print this page

Uudised

Kuhu läheb Euroopa?

30.09.2020

Selleteemaline avalik koosolek toimus rahvusvahelises meediaklubis Impressum. Klubi külaline oli kuulus kirjanik ja terav poliitiline kommentaator Vladimir Sergijenko, kes elab ja töötab Saksamaal.

Selleteemaline avalik koosolek toimus 30. septembril 2020 rahvusvahelises meediaklubis Impressum. Klubi külaline oli kuulus kirjanik, publitsist ja terav poliitiline kommentaator Vladimir Sergijenko, kes elab ja töötab Saksamaal. Vestlus oli huvitav, terav ja aktuaalne.

Seekord ootas klubi Impressum külalisi üllatus. Koroonaviirust Covid-19 põdevate patsientide arv kasvab Eestis kiiresti. Ja kuigi valitsus pole veel maskirežiimi kehtestanud, otsustas klubi Impressum varustada kõiki üritusel osalejad kaitsemaskidega. Lisaks olid saali toolid paigutatud ohutusse kaugusesse.

Koosoleku avasid ajalehe Komsomolskaja Pravda Põhja-Euroopas peatoimetaja ja klubi Impressum kaasasutaja Igor Teterin. Ta tervitas kokkutulnuid soojalt, märkides, et tal on väga hea meel tuttavaid nägusid saalis näha. Pärast seda tuli külaline poodiumile ja tervitas publikut eestikeelse terega, millega võitis kohe kohalviibijate poolehoiu. Seejärel alustas ta vestlust ülal nimetatud teemal.

- Kuhu Euroopa läheb? Teema on tegelikult hirmutav, sest Euroopa on palju muutunud. Euroopa on väga erinev. Kristlik Euroopa on juba sattunud sellisesse kuristikku, et kaugemale pole kuhugi minna. See on katastroof. Euroopa kirikud on avatud, kuid tühjad.

Kuhu läheb natslik Euroopa? Ka selline on olemas. Kuidas suhtub Euroopa inimestesse, kes ei ole sotsiaalselt kindlustatud ja kes elavad sotsiaalse põhja standardi järgi - miinimumpalk, miinimumtoetus ... On olemas ka sõjaline Euroopa ja ühtne Euroopa, mis on Euroopa Liit. Samuti on olemas digitaalne Euroopa; ilmunud on ka noor Euroopa, uus põlvkond Z, kes mõtleb täiesti teistmoodi, sukeldudes sügavale digimaailma. Igale küsimusele saab anda eraldi vastuse, kuid küsimusi on rohkem kui vastuseid ... Mul pole vastuseid, on ainult tähelepanekud. Usun, et viimane nael, mis vana Euroopa kirstukaande löödi, oli Covid.. Kõlab banaalselt, kuid maailm on nüüd hoopis teistsugune.

Vladimir Sergijenko sõnul on ärevuse kõige valusam marker natslik Euroopa. Terrorism on kuritegu, millel pole piire, usku ega rahvust. Kuid Saksamaal on terrorismil ka natsinägu. Külaline ütles, et viimane sedalaadi skandaal oli seotud kolmekümne politseinikuga, kes rääkisid What’sUpis äärmiselt natslikel teemadel.  See rühm, kes tappis inimesi nahavärvi ja religiooni järgi, suudeti kõrvaldada. Kuid arhiividokumendid on kuhugi kadunud ...

Migratsiooniteema juurde minnes märkis külaline, et Tallinnas ringi liikudes ei olnud ta märganud ühtegi kahtlast isikut, kes  oleks pakkunud korraliku välimusega möödakäijale odavat narkootikumi - erinevalt  analoogsetest sama elanikearvuga Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia linnadest.

Vladimir Sergijenko puudutas ka migratsiooniga seotud majanduslikke probleeme: Saksamaa lihtne kodanik ei taha maksta provintsiriikide toetuseks makse, aga Saksamaal on pension poolteist kuni kaks korda väiksem kui näiteks Austrias. Samal ajal kipuvad kogu ELis pensionid pigem langema kui tõusma. Seetõttu on sakslaste hulgas üha sagedamini soovimatust migrante oma turjal kanda. Lihtne Saksa kodanik on selle vastu, et ta palgast rahastatakse EL-i, näiteks Kreeka ülalpidamist.

Demokraatia tööriist, märkis Sergijenko, muutub mõnikord ohtlikuks. Klassikaline näide, kui kohalik moslemienamus otsustab, et jõulupuu tuleb ära koristada: see pole nende püha, milleks linnaraha kulutada? Oli juhtum, kui moslemite ühendus esitas kohtusse hagi selle pärast, et kohtusaalis ripub rist: kas see on traditsiooniline rist või usuline? Tekib küsimus, kas vähemus peaks demokraatlikus ühiskonnas alati alluma enamusele.

Sergijenko peatus ka praegu populaarsel rohelisel mõtteviisil, mida esindavad tänapäeva noored.

- Roheline mõtlemine on inimlik ja õige, mindki on nii kasvatatud, kuid see on võõras agressiivsele kapitalismile, mida Ameerika tunnistab. Roheline mõtlemine on ameeriklaste jaoks katastroof. Kas Trump mõjutab Euroopa tulevikku? Arvan, et ei. Euroopa tulevikku mõjutavad pigem rohelised, Greta Thunbergi projekt. Ja see on löök valimisõigusele: toimub põlvkondade ja valijate vahetus.

Need, kes seisavad Greta taga, on teinud kõik selleks, et tänased keskkooliõpilased mõtleksid roheliselt ja nad ongi konksu otsa hakanud! Kas sinu ema ja isa sõidavad autoga? Sõidavad. Kas nad kulutavad bensiini? Jah. Aga kui teie lapselapsed hakkavad sõitma, pole enam bensiini, sest maa peal pole enam naftat! Me kas jaotame Maa rikkuse õiglaselt põlvkondade vahel või hakkame elama hoopis teistsuguses maailmas, kus tuleb küttepuudega kütta.

Külalisele esitati palju küsimusi. Kohtumise lõpetas Igor Teterin, kes tänas külalist huvitava esinemise eest ja ütles, et selline infomeri vajab veel seedimist.

 


Teised uudised