Print this page

Uudised

Arteki karastus

28.10.2020

Vene režissöör ja stsenarist Tatjana Mirošnik esitles klubis Impressum oma uut filmi.

Režissöör Tatjana Mirošnik esitles klubis Impressum oma uut filmi.

See kohtumine polnud päris tavaline: osalt näost näkku, osalt virtuaalne. See toimus täielikult kooskõlas avalike ürituste korraldamise rangete reeglitega Eestis: saalis oli maksimaalselt 150 inimest, kõigile anti maskid. Seekord olid saali kogunenud ajakirjanikud, kineastid, filmi loomisega seotud aukülalised ja loomulikult aktiivsed Impressumi klubiürituste külastajaid.

Filmi "Arteki karastus" režissöör Tatjana Mirošnik vestlesTallinna publikuga interneti-kanalite kaudu Moskvast ja kõik avalikul kohtumisel osalejad nägid teda suurel ekraanil. Paraku ei võimaldanud pandeemia ja piiride sulgemine režissööril isiklikult Tallinna tulla. See aga ei takistanud äisväärtuslikku suhtlemist. Toimus otseülekanne, mida vaatasid mitte ainult Eesti, vaid ka muude riikide elanikud, sealhulgas Krimmi eesti kogukonna esindajad.

Meenutagem lühidalt filmi süžeed. 19. juunil 1941 saabus Artekki järjekordne pioneeride vahetus NSV Liidu läänepiirkondadest: Eestist, Lätist, Leedust, Ukrainast, Valgevenest ja Moldaaviast. Rahulik laagrielu kestis vaid kolm päeva ...

Teekond kujunes nende laste jaoks tõeliselt pikaks: juba 6. juulil evakueerusid nad koos pioneerijuhtidega, sõitsid läbi kogu riigi (pikim Arteki vahetus kestis 1301 päeva, Arteki evakueerimine Krimmist kestis 432 päeva, see teekond oli 7750 km pikk) ja rajasid uue laagri Altai linnas Belokurihha külas, kus elasid 1945. aasta maini (13. jaanuaril 1945 langetati laagri lipp, kuid lapsi viidi ära järk-järgult kuni maini).

Dokumentaalfilm "Arteki karastus" on filmitud 2019. aastal ja seda on seni näidatud vaid kahes kohas - 2019. aasta novembris Belokurihhas, legendaarse Arteki vahetuse evakueerimiskohas, ja Artekis endas selle aasta 13. jaanuaril. Pandeemia takistas filmi edasist reklaamimist. Seetõttu oli filmi linastumine klubis Impressum eksklusiivne.

Kohtumise avas ajalehe Komsomolskaja Pravda Põhja-Euroopas peatoimetaja ja klubi Impressum kaasasutaja Igor Teterin. Ta ütles, et režissöör Tatjana Mirošnik on pikka aega kineastina edukalt töötanud, tema arvel on üle 20 dokumentaal- ja mängufilmi. Kuid just filmi “Arteki karastus”  on ta pannud suurema osa oma heldest hingest. Kuigi Tatiana Mirošnik elab Venemaal, on ta filmis suur osa pühendatud eestlastest arteklastele.

Siis andis Igor Teterin sõna  külalisele, kes rääkis lühidalt sellest, kuidas talle oli  silma jäänud märge pikima Arteki vahetuse kohta, misjärel hakkas ta mängufilmi jaoks materjali koguma. Vändata pole seda küll veel õnnestunud, kuid see-eest tuli välja dokumentaalfilm. Tatjana Mirošnik otsis üles veel elus olevad arteklased, sealhulgas eestlased Ethel Aesma ja Viktor Kesküla, kellest said filmi peategelased. Nad ei olnud teineteist näinud üle 30 aasta ja filmi autor otsustas korraldada nende kohtumise omamoodi üllatusena, et näha nende vahetut reaktsiooni.

Sellest vanade sõprade kohtumisest sai filmi juhtmotiiv. Režissöör on teinud suurepärast tööd arhiivide, endiste arteklaste kirjadega. Filmi loomisele aitas palju kaasa kunagise Eesti arteklaste rühma juhi, hiljem ajalehe Komsomolskaja Pravda ja ajakirja Ogonjok Tallinna korrespondendi Nina Hrabrova raamat "Minu Artek".

Ja nii sai Tallinna publik tema töö tulemust näha. Impressumi Youtube'i kanalilt saab vaadata kogu filmi, mille oleme sinna pannud autori Tatjana Mirošniku ​​loal (vene keeles).

Filmi vaadati hinge kinni pidades ja režissööri  tervitati tormilise aplausiga. Dokumentalistid Gennadi ja Jelena Meleško õnnitlesid Tatjanat loomingulise edu puhul soojalt, nimetasid tema filmi teemat põletavaks ja tänapäeval väga aktuaalseks. Gennadi sõnul vapustas teda filmi kangelanna Ethel, intelligentne ja sügav inimene, kes rääkis elavas keeles, luues paljuski filmi atmosfääri. Tema naine Jelena kinnitas, et sellise kangelanna näitamine ekraanil on režissööri ja autori suur edu.

Kohtumise lõpus tänas Tatiana Mirošnik neid Eesti elanikke, kes olid aidanud tal selle filmi loomiseks materjali koguda.

 


Teised uudised