Print this page

Uudised

Maailm teelahkmel

24.11.2020

Mis ootab meid suure geopoliitilise kriisi ajastul? Meediaklubis Impressum toimus sel teemal kohtumine kuulsa Vene ajaloolase ja politoloogi Dmitri Kulikoviga.

 24. novembril toimus rahvusvahelise meediaklubi Impressum kammerstuudios sel teemal kohtumine kuulsa Vene ajaloolase ja politoloogi Dmitri Kulikoviga. Karantiinimeetmete tõttu on avalikel üritustel viibivate inimeste arv piiratud, seega kogunes stuudiosse ainult 10 inimest. Kuid otseülekanne kohtumisest oli kõigile kättesaadav YouTube´is online-režiimis 24 tunni jooksul alates selle algusest. Seetõttu osales üritusel peaaegu tuhat inimest.

Koosoleku avas ajalehe Komsomolskaja Pravda Põhja-Euroopas peatoimetaja ja klubi Impressum kaasasutaja Igor Teterin. Ta tutvustas külalist ja pani ette alustada üritust väikese sissepõikega tänapäeva maailma keerulisse olukorda.

„Me kõik teame hästi hiina vanasõna „Hoidku saatust sind elamast muutuste ajastul““, alustas külaline pärast tervitamist. „Ja ma arvan, et minu põlvkond on kogenud üsna palju muutusi, sealhulgas ajaloolisi. See on Nõukogude Liidu kokkuvarisemine ning järgnev maailma ja Nõukogude-järgse ruumi ümberkujundamine ning need sündmused, millesse oleme viimase 10–15 aasta jooksul aktiivselt "sisse pugenud". See on arusaamine, et oleme suure ülemaailmse kriisi äärel, tõenäoliselt sellise kriisi, millega me pole varem kokku puutunud“.

 Veerand tunni jooksul kirjeldas Dmitri Kulikov maailmas valitsevat olukorda kui süsteemse (sotsiaalpoliitilise, majandusliku ja kultuurilise) kriisi olukorda. Tema sõnul on ajaloos  sellise ulatusega kriisi reeglina lahendanud sõda, mis on võimaldanud kõik kaotused nullida, raiuda  läbi kõikide probleemide Gordioni sõlme. Tuumarelvade olemasolu maailmas tervikuna ja Venemaal täidab aga endiselt pidurdavat  funktsiooni.

 „Mis oleks pidanud olema sõja asemel?“ jätkas külaline. „Kõige leebem stsenaarium on Greta Thunberg ja kogu keskkonnaliikumine. See oleks pidanud lammutama ühiskondliku korralduse viisi. Kuid ei õnnestunud! Tänu jumalale ilmus koroonaviirus. Ma ei hakka arutama, kas selle viiruse päritolu on kunstlik või looduslik, kuid kõik tajusid seda nii: kogu kriis aetakse koroonaviiruse süüks, kõik läheb nulli ja variseb kokku, süüdi on koroonaviirus, ja siis alustame uuesti ... Kuid siiani pole see eriti välja tulnud, sest väga paljud pole nõus surema ega kokku varisema. Õhutatakse koroonahüsteeriat, sest viirus kujutab endast reaalset ohtu tervisele, kuid see ei ähvarda kogu inimkonda hävitada - sellest ei piisa kogu meie senise sotsiaalse ja geopoliitilise organisatsiooni lammutamiseks“.

 Pärast seda soovitas Dmitri Kulikov arutelule üle minna. Esimese küsimuse esitas Aleksei Semjonov, sotsioloog, inimõiguste aktivist, inimõiguste teabekeskuse direktor. Tema küsimus oli üsna pikk sisult järgmine: „Mis on meie väikese Eesti koht uues olukorras? Kui Eesti ajab iseseisvat poliitikat ja pöördub Venemaa poole, kas on võimalik Venemaa suhtumine Balti riikidesse ümber vaadata?"

 "Kui Balti riigid valiksid Venemaa ümber vabade ruumide tee, sõjalise neutraalsuse tee ja majanduslikud eelistused Venemaa suhtes, ei peaks midagi ümber vaatama," vastas Dmitri Kulikov. „Kui Venemaaga oleks ühtne majandusruum, ootaks Balti riikide põllumajandust, transiiti ja sadamamajandust – tööstusest ma ei räägi -  kindlasti teine ​​saatus. Ka finantsinstitutsioonidel võib olla Baltikumis teistsugune saatus. Kuid Eesti, nagu ka ülejäänud kaks Balti riiki, pole suure poliitika subjektid ja tõenäoliselt ei saa ta selleks enne, kui ajalooratas on täielikult pöördunud. Seetõttu on ebatõenäoline, et lähitulevikus vaadatakse üle meie suhted, mis on kõige madalamal tasemel.

 Küsimusi ja vastuseid oli palju. Kõiki neid ei saa lühidalt edasi anda, kuid need, kes on huvitatud sellest, mida Dmitri Kulikovi klubis Impressum rääkis, saavad selle huvitava kohtumise täieliku ülevaate (vene keeles).

 

Seda videot saate vaadata YouTube´i võrgust.
(avaneb uues aknas)

 


Teised uudised