Print this page

Uudised

Kirjanik, lugeja ja aeg

23.01.2021

Klubi Impressum pidas online-kohtumise tuntud Vene kirjaniku Yana Vagneriga, kuulsa romaani «Вонгозерo“ autoriga, mille süžee põhjal filmiti telesari „Epideemia“.

Raamat on tõlgitud juba 12 keelde ning ettevalmistamisel on eestikeelne väljaanne.

Surmavast viirusepideemiast rääkiv romaan «Вонгозеро»(2011.a) oli oma ajast ees. Kirjanikult küsitakse, kuidas tal õnnestus ette näha eelmisel aastal kogu maailmas puhkenud sündmusi. Sellele vastab Yana Vagner kindlalt, et ta pole viroloog ja veel vähem prohvet, ta on kirjanik. Kõik süžeed, mida elu meile pakub, on kirjanduses juba ammu olemas olnud.

Kirjandusest, samuti inimestest, nende psühholoogiast, võimest rasketel aegadel ellu jääda ja üksteist toetada või vastupidi "uputada", väljavaadetest, mida Impressumi külaline tänapäeva reaalsuses näeb, vestlus toimuski.

Koosoleku avas Komsomolskaja Pravda ajakirjanik ja klubi Impressum kaasasutaja Galina Sapožnikova. Ta esitas külalisele esimese küsimuse:

- Millest te lapsepõlves unistasite?

„Teate, ma ei unistanud kirjaniku elukutsest, see tuli minu ellu juhuslikult," tunnistas Yana, “hakkasin kirjutama suhteliselt hilja, 37-aastaselt. Kui selgus, et mul pole vaja linnas elada, iga päev tööl käia, et saan töötada oma mugavas režiimis, selgus, et see teebki mind õnnelikuks. Selgus, et olen introvert, et võimalus mitte vastata lõpututele telefonikõnedele ja mitte rääkida iga päev tohutu hulga võõrastega on minu jaoks juba õnn.

Pärast seda andis Galina Sapožnikova sõna Tallinna kultuuritegelasele Marina Teele, et ta saaks külalisele oma küsimuse esitada. Küsimus oli:

„Meie noorusepäevil jagunes intelligents füüsikuteks ja lüürikuteks. Olete üsna pikka aega töötanud rahvusvahelise logistika valdkonnas ehk olite klassikaline füüsik. Kuidas see kogemus teie loomingut mõjutas?“

„Jah, karjääripööre minu elus oli üsna radikaalne,“ nõustus Yana Vagner, „hoolimata sellest, et ma ei kirjutanud sahtlisse, ei kirjutanud nooruses luulet. Rahvusvaheline logistika on pigem organisatsioon. Olin üsna hea korraldaja, olen distsiplineeritud inimene. Nüüd aitab see oskus õigel ajal kirjutuslaua taha istuda“.

Küsimusele «Kuidas teie romaan sündis?“, mille esitas Galina Sapožnikova, tahtsid ilmselt paljud inimesed vastust kuulda. Yana Vagner rääkis oma teest suurde kirjandusse järgmist:

„See oli puhas ulakus! Ma isegi ei arvanud, et sellest tuleb välja raamat. Olid aastad 2009-2010, kui polnud veel sotsiaalvõrgustikke, oli ainult “Elav ajakiri” (Livejournal), sinna kirjutati ilma ambitsioonideta, kes päevikuid, kes luuletusi, ja seal oli üsna palju kirjandustekste ... Seal hakkasingi piiratud lugejatehulgale peatükkidena avaldama oma tulevast romaani "Вонгозерo". Mulle meeldivad lood maailmalõpust ning kord vaatasime abikaasa ja pojaga sel teemal filmi ning siis hakkasime õhtusöögil arutama: kui meil oleks tundmatu viiruse puhang, siis kuhu me sõidaksime? Otsustasime, et läheksime Karjalasse.

Kohtumisel oli palju küsimusi ja vastuseid. Kõiki neid ei saa lühidalt kokku võtta. Kui teil on huvi teada saada, mida Yana Vagner klubis Impressum rääkis, vaadake selle huvitava kohtumise täielikku videot (vene keeles).

 


Teised uudised