Print this page

Uudised

Ilja Stogov võitis klubi külaliste südame
Ilja Stogov võitis klubi külaliste südame
02.12.2009

Tuntud Vene kirjanik osales 26. novembril rahvusvahelises meediaklubis Impressum toimunud avalikul kohtumisel, mille teemaks oli “Kuhu me kuulume, kulutuurimeistrid?”

Enne kirjanikuks saamist oli Ilja Stogov spordijalgrataste müüja, televisiooni saatejuht, valuutavahetaja, kooliõpetaja, kino koristaja, erootilise ajakirja peatoimetaja, tõlk, kasiino ja kirjastuste pressisekretär, turvamees, katoliikliku raadiojaama toimetaja, muusikakriitik, baarmen, telesaatejuht ja kirjastaja

Oma raamatuid on ta avaldanud erinevate pseudonüümide all: Viktor Banev, nobody01@inbox.ru, Georgi Operskoi ja lõpuks Ilja Stogoff, ometi peitub nende nimede taga üks ja seesama inimene - usuhariduse saanud, Peterburi underground’ist väljunud, publikule epateerida püüdev kirjanik.

Stogovi romaanid ja dokumentaaljutustused hakkasid ilmuma 1990. aastate lõpul. 2001. aastal pälvis ta romaani ““Matšod ei nuta” eest aasta kirjaniku tiitli. Kirjaniku raamatute kogutiraaž läheneb poolteisele miljonile eksemplarile, neid on tõlgitud viieteistkümnesse euroopa ja aasia keelde.

Külaline Põhja-Venemaa pealinnast ütles oma loomingust kõneldes, et ei pea ennast mitte kultus-, vaid noortekirjanikuks. Ehkki ta eelistab end esitleda kui ajakirjanikku, sest “ideaalis kirjutab ajakirjanik tõtt, kirjanikel aga pole tavaliselt mõtteid”. Stogov lisas, et kui “Vene kirjandusellu visata granaat, siis muutub see elu paremaks”. Peale selle tunnistas Stogov, et on “üksildane selles ilmas” ega suuda lugeda “peaaegu mitte kedagi nüüdisaja kirjanduse monstrumeist”.

Rääkides nüüdisaja valupunktidest ning sellest, mis tema nii Eestis kui Venemaal elavatele põlvkonnakaaslastele tänapäeval kõige rohkem muret teeb, ütles Stogov, et ta pöörab suurt tähelepanu vaimumaailmale ning tänapäeva inimese maailmavaatele ja kõlbelistele tõekspidamistele, mitte poliitikale, millest ta tüüpilise Piiteri intelligendina suurt midagi ei jaga. Vastates küsimusele elu mõtte kohta, tunnistas Stogov ausalt, et ta “ei saa aru, kuidas see elu on üles ehitatud”. Seejuures lisas kirjanik, et “kõik me oleme hingeliselt haiged inimesed”, kes vajavad armastust, sest “inimene on loodud selleks, et teda armastataks”.

Ilja Stogovi esinemine meediaklubis Impressum oli tulvil sädelevat huumorit ja peent enesehuumorit, tänu millele ta sõna otses mõttes võitis Tallinna publiku südame. Üritus pälvis Meriton Grand Hotel Tallinna konverentsikeskusesse kogunenud Eesti ajakirjanike ja meedia esindajate, literaatorite, sotsioloogide, kirjastuste töötajate ja raamatukaupmeeste, avalikuse esindajate, üliõpilaste ja Ilja Stogovi loomingu austajate kõrgendatud tähelepanu.

Kohtumise moderaatorid olid rahvusvahelise meediaklubi Impressum kaasasutajad Komsomolskaja Pravda kolumnist Galina Sapožnikova ja Komsomolskaja Pravda Põhja-Euroopas kirjastaja Igor Teterin.

 


Teised uudised