Print this page

Uudised

Kuidas sünnivad müüdid Venemaast ja venelastest
Kuidas sünnivad müüdid Venemaast ja venelastest
28.01.2010

Rahvusvaheline meediaklubi Impressum korraldas 2010. aasta 27. jaanuaril Tallinnas avaliku kohtumise, kuhu oli osalema kutsutud dokumentaalajalooliste bestsellerite seeria “Müüdid Venemaast” autor Vladimir Medinski.

Oma vähem kui 40 eluaasta jooksul on Vladimir Medinski jõudnud kõrgele: ta on poliitikadoktor, Moskva rahvusvaheliste suhete instituudi professor ja Vene Riigiduuma saadik. Peale selle on klubi Impressum külaline saavutanud ülevenemaalise kuulsuse kirjanikuna. Ta on kirjutanud raamatute seeria “Müüdid Venemaast”, mis on äratanud lugejates elavat huvi ja mida on trükitud sadu tuhandeid eksemplare.

Veel on Vladimir Medinski oma kodumaa tõeline patrioot. Just sellepärast otsustas ta mõned aastad tagasi tegelema hakata Venemaa ja venelaste kohta loodud müütidega. Kas venelased on “joodikud”, “laiskvorstid” ja “vargad”? Kas nendel väidetel on ajaloolist tagapõhja? Kus on selliste müütide juured? Kes ja milleks neid välja mõtleb? Kohtumisel klubis Impressum teatas Vladimir Medinski kokkutulnutele, et nii kummaline kui see ka pole, on suurema osa neist müütidest välja mõelnud venelased ise.

“Paistab, et oleme ainuke rahvas maailmas, kes “heldib oma negatiivsusest”,” ütles külaline Tallinnas toimunud kohtumisel. “Me ise levitame mõnuga enda kohta kõikvõimalkke pajatusi ja väljamõeldisi – laiskusest, joomarlusest, julmusest, alandlikkusest jne. Venelased on loonud enesealandamisest kultuse. Ent enesealandus on ebanormaalne nähtus. Ja see tuleb lõpetada.”

Vladimir Medinski on veendunud, et alandavatele müütidele Venemaast tuleb vastandada vene inimeste positiivsed kujud, mille loomisele peavad keskenduma ajaloolased, kirjanikud ja kinematograafid. Tuleb kirjutada Venemaast ja venelastest positiivset ettekujutust kultiveerivaid raamatud, teha filme ja teleseriaale. Selles pole midagi häbiväärset, sest kõik rahvad peale venelaste loovad enda kohta positiivseid müüte. Iseäranis edukalt teevad seda ameeriklased.

Vladimir Medinski leiab, et vene enesealandus on omandatud, mitte kaasasündinud haigus, mida tõestab ka kogu Venemaa ajalugu. Ja kuna see haigus on omandatud, siis saab seda välja ravida, kuidas venelastest, Venemaa ajaloost ja üldse Venemaast negatiivset kuvandit levitavad liberaalsed meediaväljaanded selle vastu ka ei võitleks. “Pole midagi kuritegelikumat kui bolševike ning hiljem “liberaalse” hüsteerilise intelligentsi eeskujul sülitada oma isade ja vanaisade töö peale. Parem on õppida neilt head” – nii võtab oma raamatute sisu kokku Vladimir Medinski.

Vladimir Medinski tunnistas kohtumisel, et peab talle esitatud süüdistusi, justkui ta looks uusi müüte, komplimentideks. Klubi Impressum külaline ei hakanud eitama, et ta tõepoolest loob Venemaa ajaloo ja venelaste kohta uusi müüte, ent need on positiivsed, mitte negatiivsed.

Tallinna hotelli Meriton Grand Conference & SPA konverentsikeskusesse kogunenud avalikkuse esindajad, ajakirjanikud, tudengid ja Vladimir Medinski loomingu austajad tundsid rahvusvahelise meediaklubi Impressum ürituse vastu suurt huvi. Saalis polnud ühtki vaba kohta. Kohtumise moderaatorid olid rahvusvahelise meediaklubi Impressum kaasasutajad Komsomolskaja Pravda kolumnist Galina Sapožnikova ja Komsomolskaja Pravda Põhja-Euroopas kirjastaja Igor Teterin.


Teised uudised