Print this page

Uudised

Sõda. Armastus. Võit!
Sõda. Armastus. Võit!
29.04.2010

Niisuguse nimetusega avalik kohtumine toimus 29. aprillil 2010 Tallinnas. Seekord olid rahvusvahelise meediaklubi Impressum külalisteks laialdast vastukaja tekitanud vene filmi „Me oleme tulevikust 2“ loojad.

Eesti filmivaatajate ja ajakirjanikega olid sõitnud Tallinna kohtuma filmi „Me oleme tulevikust 2“ peaprodutsent Ljudmila Kukoba, ekraaniversiooni autor ja näitleja Deniss Karasjov ning peaosade täitjad Aleksei Barabaš, Vladimir Jaglõtš ja Dmitri Stupka. Kohtumine algas uue linateose vaatamisega.

Tänu ebatavalisele süžeekäigule sattusid filmi „Me oleme tulevikust 2“ meie heaolu-tänapäevast sõjast haaratud Ukrainasse, kus 1944. aastal käisid ägedad lahingud pealetungiva Punaarmee ning piiramisrõngasse sattunud fašistlike vägede ja Bandera iseseisvate relvaformeeringute vahel. Ligikaudu poolteist tundi kestnud filmi vaadates võisid Tallinna kinosõbrad endale selgelt ette kujutada, milliste ohvrite, kirgede ja inimkannatuste hinnaga vabastati meie tollane ühine kodumaa fašismist. Ja kui totter oli selle kõige taustal pime natsionalism, mille raevukateks kandjateks olid Ukrainas Stepan Bandera aatekaaslased.

Filmi läbivaatusele järgnenud avalikul kohtumisel rääkisid selle loojad, et Ukrainas on see film siiani keelatud. Nende arvates on see täielik rumalus, sest filmist on tehtud sadu tuhandeid ebakvaliteetseid piraatkoopiaid, kuigi seda võiks näidata nii suurel kinoekraanil kui ka kvaliteetses kodukinoformaadis – nii DVD- kui ka blu-ray-plaatidel. Nähtavasti peitub keelustamise põhjus filmi peamises sisemises idees, mida mõistab selle iga vaataja: selles julmas sõjas ei olnud „hoholle“ ega „moskaale“. Olid lihtsalt inimesed, kes valasid oma verd selle nimel, et meie võiksime hinnata kõiki rahuliku elu rõõme.

Klubi Impressum külalistele esitati rohkesti kõige erinevamaid küsimusi. Näiteks selle kohta, kuidas osalemine niisuguses filmis mõjutas näitlejate maailmavaadet ja nende professionaalsuse kasvu. Dmitri Stupkal oli sõda „mängida“ otsustanud noore ukraina natsionalisti osa esimene tõsine töö suurel ekraanil. Ta rääkis tallinlastele avameelselt, et tema jaoks oli väga tähtis oma kuulsa vanaisa, NSV Liidu ja Ukraina rahvakunstniku Bogdan Stupka arvamus. Dmitri sõnul kritiseerib vanaisa teda alati, kui laval ei peaks miski olema nii, nagu peab, ning annab nõu, kuidas teha paremini. Seekord oli Bogdan Stupka oma lapselapse osatäitmisega rahul ning ta andis positiivse hinnangu ka kogu filmile.

Meediaklubi ürituse lõpul said parimate küsimuste esitajad klubi traditsiooni kohaselt auhinnad. Seekord olid nende hulgas koolitüdruk Polina Golubeva, Suure Isamaasõja veteran Nikolai Vladimirovitš Ostapov, kes läks rindele 17-aastasena, samuti mõned ajakirjanikud. Pärast avalikku kohtumist ei lasknud filmisõbrad oma Venemaalt saabunud külalistel veel kaua lahkuda. Neid tänati hea filmi eest, paluti autogramme ning tehti ühiseid mälestusfotosid.

 


Teised uudised