Print this page

Uudised

Juri Poljakov käis Eestis
Juri Poljakov käis Eestis
02.06.2010

Tuntud vene kirjanik ja ajalehe Literaturnaja Gazeta peatoimetaja Juri Poljakov, kes käis rahvusvahelise meediaklubi Impressum kutsel Eestis, osales Tallinnas ja Tartus kahel avalikul kohtumisel.

Külalise ettepanekul oli ürituse teemaks „Üle barjääride!“. Juri Poljakov on siirallt veendunud, et just kultuuritegelased peavad lõhkuma need barjäärid ja takistused, mis eraldvad inimesi tänapäeva maailmas. Muide, Eestisse tulles põrkas ta ise ühe sellise barjääriga kokku.

Eesti-Venemaa piiril tõsteti ta rongist maha, sest piirivalvurid leidsid, et tema Schengeni-viisa pole korras. Tähelepanuväärne on, et see juhtus päeval, kui toimus Euroliidu ja Venemaa tippkohtumine, kus oli arutusel küsimus venemaalaste ja eurooplaste täielikust viisavabadusest. Sellegipoolest tuli külalisel teha „haak“ ja käia Peterburis Eesti peakonsulaadis, tänu millele ta siiski päeva teises pooles sai loa Eestisse tulla. Paraku tuli seetõttu avalik kohtumine Tallinnas üle viia järgmisele päevale.

Tundus, et sekeldused piiril ainult suurendasid Eesti avalikkuse huvi Juri Poljakoviga kohtumise vastu. Meriton Grand Conference & SPA konverentsikeskus, kus 2. juunil avalik kohtumine siiski teoks sai, oli rahvast tulvil. Kõigepealt rääkis külaline kokkutulnutele ajalehest Literaturnaja Gazeta, mida ta juhib juba ligi kümme aastat. Samuti jutustas ta, kuidas ta suutis uuenenud lehes sisse viia dialoogi põhimõtte ja teha selle polüfooniliseks, tänu millele väljaanne peegeldab tänapäeva Venemaa kirjanduses esinevaid erisuguseid seisukohti ja suundumusi. Ta rääkis ka oma isiklikust loomingust, eeskätt sellest, kuidas teda erinevatel ajalooperioodidel on tembeldatud kord dissidendiks, kord konservatiiviks.

Tegelikult on Juri Poljakov veendunud Venemaa patrioot. Ta on kindel, et ilma selle baasväärtuseta ei tohi kasvatada lapsi ega tegelda poliitikaga. Samal ajal on Poljakov natsionalismi, šovinismi ja mis tahes vormis rahvusliku upsakuse veendunud vastane, pidades neid ilminguid armetute, väheharitud või kibestunud inimeste pärusmaaks.

Tallinnas toimunud kohtumise lõpul toonitas Juri Poljakov, et tänapäeva Venemaa on kohustatud ja suuteline tõsiselt tegelema nende vene kultuuri- ja keeleinimeste õiguste ja saatusega, kes loomulike poliitiliste protsesside tulemusena sattusid XX sjandi lõpus oma ajaloolisest kodumaast kaugele.

Klubi Impressum korraldas avaliku kohtumise Juri Poljakoviga ka ülikoolilinnas Tartus. Üritusel osalesid loomingulise ja teadusliku intelligentsi, samuti Tartu ja Kagu-Eesti veteranide organisatsioonide esindajad.

Oma Eesti-visiidi vältel andis Juri Poljakov umbes kümmekond intervjuud trüki- ja elektoonilise meedia vaäljaannetele, kohtus Eesti Vene teatri juhtkonnaga, pakkudes teatrile lavastamiseks üht oma näidendit. Enne ärasõitu Moskvasse külastas Poljakov Pühtitsa õigeusklikku nunnakloostrit.


Teised uudised