Print this page

Uudised

Meie külaline oli Karen Šahnazarov
Meie külaline oli Karen Šahnazarov
14.07.2010

Rahvusvahelise meediaklubi Impressum kutsel käis Eestis kinostuudio Mosfilm direktor, Venemaa tuntud filmirežissöör, stsenarist ja produtsent Karen Šahnazarov.

Kuulsa filmirežisööri külaskäigu peaeesmärk oli osaleda meediaklubi Impressum avalikul kohtumisel teemal „Impeeriumid lagunevad – inimesed jäävad“. Meriton Grand Conference & SPA konverentsikeskuses leidis aset avameelne jutuajamine sellest, mida me mida me kaotame ja mida võidame ideoloogia vahetumisel, kuidas saame jagu sellest uskmatusest, mis on vallanud endise Nõukogude Liidu rahvaid; kas armastuse, perekonna ja sõpruse mõiste on meie jaoks muutunud, kas Nõukogude kinotööstuse lagunemine on avaldanud mõju rahvuslikele kinostuudiotele. Mööda ei mindud ka sellest, kuidas on kinole mõjunud majanduskriis. Traditsiooniliselt küsiti, kuidas külaline suhtub katsetele ajalugu ümber kirjutada ja teha SSi leegionäridest Baltimaade vabastajad.

Klubi külalise algatusel toimus kohtumine mõnevõrra teistsuguses formaadis – kollektiivse intervjuuna. Meediaklubi juhid ja kaasasutajad, ajalehe Komsomolskaja Pravda kolmunist Galina Sapožnikova ja ajalehe Komsomolskaja Pravda Põhja-Euroopas kirjastaja Igor Teterin esitasid kordamööda Karen Šahnazarovile küsimusi, millele tuntud filmirežisöör vastas talle omase taktitunde, eruditsiooni ja peene huumoriga. Seejuures ei häbenenud ta anda karme hinnanguid Nõukogude Liidu lagunemise ajal ja sellele järgnenud perioodil toimunud protsessidele kinotööstuses

Karen Šahnazarov tunneb uhkust selle üle, et kinostuudiot Mosfilm ei tabanud sama saatus nagu neid liiduvabariikide stuudioid, mis pärast Nõukogude Liidu riiklikust finantseerimisesest ilmajäämist suleti. Ta arvab, et Mosfilm pole neis tingimustes mitte lihtsalt ellu jäänud, vaid kujunenud parimaks kinostuudioks Euroopas, millele seni pole analooge. Praegu saab Venemaal teha filme kõige kõrgemal tehnoloogilisel tasemel. Karen Šahnazarov on kategooriliselt Ameerika filmide ülemvõimu vastu, mille tõttu ekraanile jõuab ainult kolmandik Vene filmidest. Filmikunsti peamiseks sündmuseks ei pea ta mitte tänapäeval moodi läinud 3D kinosid, vaid kinotööstuse üleminekut filmilindilt numberformaadile.

Klubi üritus äratas elavat tähelepanu – kohtumisel osalesid ajakirjanikud, kino- ja kultuuritegelased, samuti tavalised vaatajad, keda ei hirmutanud palav ilm. Osaleda soovijaid oli nii palju, et korraldajatel tuli saal kaks korda suuremaks teha. Sellegipoolest ei jäänud vabaks ainsatki kohta.

Oma Eesti-visiidi ajal suhtles Karen Šahnazarov meelsasti pressiga, ta jõudis trüki- ja elektroonilistele meediaväljaannetele anda kümmekond intervjuud. Ta tegi ettepaneku korraldada Eestis tänapäeva Vene filmide festival, garanteerides selle läbiviimisel Mosfilmi abi ja toetuse.
 


Teised uudised