Print this page

Uudised

Klubis Impressum käis külas Giulietto Chiesa
Klubis Impressum käis külas Giulietto Chiesa
27.11.2008

Tuntud Itaalia politoloog ja publitsist esitles Tallinnas oma raamatut “Zero” ja selle ainetel valminud filmi “9/11. Uurimine nullist”.

Nagu selgus, teatakse Giulietto Chiesat Tallinnas hästi ja tema publikatsioonide vastu tuntakse elavat huvi. Kauplus Rahva Raamat, kus esitlus toimus, oli huvilisi puupüsti täis.

Raamatut “Zero” tutvustades rääkis külaline üksikasjalikult, miks ta selle projekti ette võttis. Põhjuseks olid valed ja julm faktide moonutamine, mis Ghiesa arvates New Yorgi tragöödia ametlikes uurimistulemustes kirjas on. Kohtumisele tulnutele näidati ka filmi “9/11. Uurimine nullist”, mis valmis Giulietto Chiesa juhitud loomingulise kollektiivi mitme aasta töö tulemusena.

Chiesale esitati palju küsimusi, millele antud vastused lubasid kokkutulnutel mõita tema sisemisi veendumusi. Eeskätt sai Eesti publik teada, et Itaalia publitsist seab humaansed väärtused kõrgemale mis tahes poliitilistest huvidest. Chiesa tunnistas, et Europarlamendi saadikuna kritiseerib ta sagelI oma Eesti kolleege selle eest, et nende riigi rahvuslik sisepoliitika ei ühti veel üldeuroopalike õigusprintsiipide ja -normidega.

Muide, Rahva Raamatu stendil märkas klubi Impressum külaline Eesti ekspeaministri Mart Laari üllitatud suurt ja paksu raamatut, mis ülistab eesti SS-laste “kangelastegusid” Teise maailmasõja ajal. See teos pani teda tõeliselt nördima. “See solvab kogu Euroopat,” kommenteris Chiesa napisõnaliselt.

Klubis Impressum kohtumisest kokkuvõtete tehes ütles Giulietto Chiesa, et maailm elab praegu üle tõelist kriiside buketti – puhkenud on nii majanduslik, sotsiaalne, demograafiline, ökoloogiline kui ka kõlbeline kriis. Seepärast ähvardab meid tõsine oht, et teatud jõud võivad soovida globaalsete probleemide puntra “lahti harutada” juba läbimängitud “New Yorgi stsenaariumi” järgi, ainult ei märksa katastroofilisemate tagajärgedega. Ühiskond peab selliste provokatsioonide tekkevõimalusele juba eos vastu seisma.

Sama päeva õhtul käis Giulietto Chiesa külas Nõukogude Liidu kangelasel Arnold Meril. Ta oli vaimustuses Meri antifašistlikest tõekspidamistest ja avaldas lootust, et tal õnnestub kohtus oma õigust tõestada. (Meenutagem, et kohalikud võimud kaebasid veterani kohtusse, süüdistades teda “genotsiidis eesti rahva vastu”.)


Teised uudised