Print this page

Uudised

Elukutse sõjareporter
Elukutse sõjareporter
16.12.2008

Rahvusvahelise meediaklubi Impressum järjekordne üritus oli pühendatud Kaukaasia konfliktile.

Kohtumisele olid tulnud tuntud Moskva reporterid, Komsomolskaja Pravda korrespondendid Aleksandr Kots ja Dmitri Stešin, samuti Moskovskaja Komsomolitsa sõjakorrespondent Viktor Sokirko.

Avalik üritus oli ajastatud klubi Impressum poolt Tallinnas välja antud raamatu “Väikese Kaukaasia sõja anatoomia” ilmumisega. Raamat tuli trükist täpselt päev enne nimetatud kohtumist.

Viru hotelli konverentsikeskusesse Duetto, kus klubi istung toimus, oli kogunenud sadakond huvilist. Nende seas oli ajakirjanikke, kirjastajaid, diplomaate, poliitika- ja sõjaanalüütikuid ning ühiskondlike organisatsioonide esindajaid. Vabu kohti saalis peaaegu polnudki.

Kohtumine toimus usalduslikus õhkkonnas. Sellele aitas kaasa asjaolu, et Moskva külalised rääkisid kokkutulnutele täiesti ausalt ja erapooletult sellest, mida nad nendel hirmsatel augustipäevadel olid oma silmaga näinud ja kõrvaga kuulnud. Nad ei hakanud põhimõtteliselt Kaukaasia konfliktile poliitilist hinnangut andma, sest nad on seisukohal, et sellega ei pea tegelema sõjareporterid. Nende asi on reaalseid sündmusi fikseerida ja kirjeldada.

Selle tulemusena muutus üritus omamoodi meistriklassiks kohalikele ajakirjanikele, kes kuulasid külalisi tähelepanelikut, tunnustades neid kui väga kõrgest klassist professionaale sõjareportaažide alal.

Küsimusi esitati lugematu hulk. Kuidas suhtusid sündmustesse gruusia ja osseedi vaimulikud? Kas Venemaa kaotas Gruusias infosõja? Kas oma rahuvõitlejatele appi tõtanud Vene armees valitses kord? Jne.

Erilist huvi äratas kokkutulnutes fakt, et Komsomolskaja Pravda korrespondent Aleksandr Kots sai Thinvali lähedal granaadiheitja lasust haavata ning tema kolleeg, Moskovskaja Komsomolka sõjakorrespondent Viktor Sokirko päästis oma kaaslase elu, tuues ta rindejoonelt ära ja korraldades tema toimetamise hospidali ja sealt hiljem Moskvasse.

Kohtumisel osalesid rohkem kui viieteistkümne kohaliku eesti- ja venekeelse meediaväljaande esindajad. Kahjuks ei olnud kohal kõiki kutse saanud eesti ajalehti ja telekanaleid. Samuti eirasid üritust Akadeemilise Balti ja Vene Uuringute Keskuse töötajad, kes konfliktiperioodil andsid Kaukaasia sündmusetele meedias väga karme hinnanguid. Ju nad siis ei tahtnud või ei julgenud kuulata sõja kohta tõde nende traagiliste hetkede vahetuteks tunnistajateks olnud sõjareporterite suust.

Kõik kohtumisel osalenud said kingituseks raamatu “Väikese Kaukaasia sõja anatoomia”, mis selleks ajaks veel müügilettidele polnud jõudnud. Paljud kasutasid võimalust paluda autoritelt raamatusse autogramm.

Kohtumisest võttis osa ka Moskva pressiklubi Formaat A3 esindaja Maria Safronova. Selle klubiga arendab Impressum partnerlussuhteid. Safronova ütles oma sõnavõtus, et klubi Formaat A3 on eeskätt valmis professionaalset abi pakkuma Venemaal töötavatele eesti ajakirjanikele, korraldama kohtumisi tuntud inimestega, aitama oragniseerida loomingulisi lähetusi jne.


Teised uudised