Print this page

Uudised

Ajaloo salajased leheküljed
Ajaloo salajased leheküljed
24.01.2011

Rahvusvaheline meediaklubi Impressum kutsus Tallinna järjekordsele avalikule kohtumisele Venemaa tuntud publitsisti ja ajaloolase Nikolai Starikovi.

Klubi Impressum korraldatud üritus pakkus nii vene- kui eestikeelsele avalikkusele suurt huvi. Meriton Grand Conference & SPA konverentsikeskuse kõige suurem saal, kus klubi traditsiooniliselt oma üritusi läbi viib, oli rahvast tulvil. Mõned kohtumisele tulnud, kellele ei jätkunud istekohta, ei heitnud meelt ja olid valmis Venemaa külalist kuulama püstijalu.

Enne kohtumise algust palus Nikolai Starikov vaikuseminutiga mälestada 24. jaanuaril Moskvas Domodedovo lennujaamas hukkunuid. Seejärel läks Starikov iseendast rääkides üle kohtumise peateemale „Ajaloo salajased leheküljed“. Pärast ekskurssi minevikku, kus ta meenutas Inglise Panga loomist ja ilma igasuguse tagatiseta paberraha käibele tulekut, rääkis Starikov, mida ta arvab anglo-saksi liidu mõjust sündmusetele Venemaal, Saksamaal ja teistes riikides viimastel sajanditel ning tänapäeval. Nikolai Starikov on kindel, et 20. sajandil seisid kõigi sõdade ja revolutsioonide taga Inglismaa ja USA mõjuvõimsad jõud, kes püüdsid sel moel nõrgestada nendega konkureerivate riikide – Vene impeeriumi (hiljem ka NSV Liidu), Saksamaa, Prantsusmaa jt. potentsiaali.Kahe ja poole tunni vältel lahkas Nikolai Starikov kohtumise teemat igakülgselt. Tema väljaütlemised olid teravad ja ääretult avameelsed. Ta ei häbenenud nimetada asju õigete nimedega, mida kuulajad tunnustasid korduvate aplausidega.

Näiteks avas ta ülima otsekohesusega üksikasjad, mis puudutasid Eesti iseseisvumist 1918. aastal ja sellele järgnenud noore vabariigi tunnustamist Venemaa ja seejärel ka teiste riikide poolt. Ta jutustas kindral Judenitši armee lagunemise ja hävitamise põhjustest – teenest, mille eest eestased pälvisid rahvusvahelise tunnustuse. Starikov puudutas ka Inglise ja Ameerika äriringkondade rolli, kelle kaasabil sai äpardunud kunstnikust Adolf Hitlerist Saksamaa füürer, kes vallandas Teise maailmasõja. Natsiste toetades tahtsid Lääne finants- ja poliitikatuusad hävitada jõudu koguva stalinistliku NSV Liidu. Nõukogude Liidu lagunemisest rääkides andis külaline äärimiselt kriitilise hinnangu Mihhail Gorbatšovi tegevusele.

Kohtumise teises pooles vastas Nikolai Starikov põhjalikult ajakirjanike ja kuulajate arvukatele küsimusetele. Strakovi sõnul on ajaloo uurimine, raamatute kirjutamine ja internetis kodulehe tegemine tema hobi. Kuna ta pole kutseline ajaloolane, võib ta kirjutada avameelselt ja poleemiliselt, ilma liigse akadeemilisuseta, mis meeldib tavalugejatele. Teda huvitab tõe otsimine ja selle lihtsatele inimestele teatavaks tegemine.Kohtumise lõpul kinkis kõige huvitamate küsimuste esitajatele oma viimati ilmunud raamatu «Спасение доллара – война». Publik ei kiirustanud veel niipea lahkuma. Autogrammi soovijatest moodustus pikk järjekord. Nikolai Starikov tunnistas, et tema avalikud esinemised pole veel kunagi kokku toonud nii palju kuulajaid – ligi 500 inimest.
 


Teised uudised