Print this page

Uudised

Kas on kerge elada vabade inimestena?
Kas on kerge elada vabade inimestena?
25.08.2011

Klubis Impressum esines Venemaa tuntud literaat ja telesaatejuht Viktor Jerofejev.

Milliste epiteetidega küll pole kriitika Viktor Jerofejevit õnnistanud: teda on nimetatud nii kõige värvikamaks vene kirjanikuks, anarhistiks kui ka huligaaniks. Kuid fakt jääb faktiks: praegu on ta üks enam tõlgitud vene literaate. Tema raamatud on kättesaadavad 40 keeles lugematus hulgas maailma linnades ja riikides. Ta on ka andekas telesaatejiuht, kelle intellektuaalne jutusaade „Apokriiva” toob telerite ette selle erilise kategooria inimesi, keda huvitab, milles seisneb meie elu mõte.

Ka Tallinnas tulid vene kirjanikuga kohtuma valdavalt intellektuaalsete erialade esindajad. Meriton Grand Conference &SPA konverentsisaal oli pilgeni rahvast täis. Viktor Jerofejev mainis kohtumise vältel korduvalt, et vene inimesed otsivad teistest rohkem elu mõtet. See on küll viljastav, kuid tulemuseta tegevus, sest elu mõtet ei leia nad iialgi. Sellest hoolimata on otsingutest kasu, sest need sunnivad endasse süüvima.

 

 

Jerofejev toonitas, et isiklik vabadus lubab meil olla üle asjaoludest ja keskkonnast. Ta lisas, et üks meie probleeme on see, et meil on kurjus ajalooliselt tõrjutud väljaspoole (“meil on kõik õnnetud sellepärast, et see on tsarismi, kommunismi, Gorbatšovi, Jeltsini, Putini, Medvedjevi ja homse päeva olukorra halb mõju”). Pidada ennast laitmatuteks inimesteks on küll mugav, kuid ebaproduktiivne.

Klubi külaline rääkis, et Venemaal eksisteerib praegu reaalne eraeluline vabadus, mis kannab esimsesi demokraatia vilju. Isikliku vabaduse saanud inimesed pööravad tähelepanu selllele, mis toimub ümberringi. „See, et me hakkame võitlema ametiautode vilkurite vastu siniste ämbritega, on uue elu algus. On selgeks saanud, et võim pole püha, me õpime temaga rääkima lihtsalt ja inimlikult. Isikuvabadus Venemaal süvendab meis usku iseendasse.” Kui see usk on olemas, kaotavad hirmud oma piirjooned, konkreetsete probleemidega aga on võimalik täielikult toime tulla.

 

 

Kokkututulnuid huvitas, mida Viktor Jerofejev arvab Eesti kahe kogukonna suhetest. Ta ütles: „See, mis toimub Eesti ja Venemaa vahel, on abielulahutusprotsess. Siin on kaks tõde, kaks visiooni – eesti ja vene -, kusjuures need ei lange vähimalgi määral kokku. Euroopast venelaste õiguste kaitseks abi otsida pole mõtet, sest Euroopa pelgab Venemaad ajalooliselt. Kui pöördume Euroopa poole, kaitseb ta muidugi pigem oma väikevendi eestlasi. Mulle näib, et venelaste solvamine ja diskrimineerimine Eestis on omamoodi kätemaksu vorm, võimalik, et mingite ajalooliste komplekside ilming, mis on sellel maal ladestunud ja pöördunud inimeste vastu, kes pole milleski süüdi. Võtame või näiteks minu jaoks täiesti kohutava Pronkssõduri loo. Ma arvan, et revanši, tigeduse ja ajaloolise kättemaksu periood jätkub ning teie olete tahes-tahtmata selle ohvrid.”

Kirjanik leiab, et Eesti võimude peale solvunute esindajatel tasuks palgata head Ameerika advokaadid, et need kaitseksid venekeelse elanikkonna huve igal konkreetsel juhul õiguslike ja konstitutsiooniliste meetoditega. Jerofejev on ka seisukohal, et tuleb teha kõik võimalik vene keele positsiooni säilitamiseks Eestis, sest tegemist on suure kultuuri keelega.

 

 

Seoses oma 34 riigis ilmunud autobiograafilise romaaniga „Hea Stalin” tänas Jerofejev oma perekonda. Kirjaniku isa Vladimir Jerofejev oli tuntud Vene diplomaat, kes töötas koos Aleksandra Kollontai, Molotovi ja Staliniga. See on näide, kuidas saab vabaks ja korralikuks inimeseks jääda ka rasketel aegadel, rõhutas kirjanik. „Olge head lastevanemad, see on inimestele elus suureks abiks,” innustas ta klubi Impressum külalisi.

„Mulle tundub, et XXI sajand on väga hea aeg selleks, et vaada lõpuks ennast rahuliku, heatahtliku, ent samal ajal analüüsiva pilguga. Vabadus on vene inimese jaoks samamoodi võimalik nagu igale teisele inimesele maa peal. Ent meil kulub selleni jõudmiseks rohkem aega. Õigemini tuleb meil enda kallal tööd teha kauem kui teistel. Liikuda vabaduse poole ja olla vaba, on kaks erinevat asja,” arvab Viktor Jerofejev.
 


Teised uudised