Print this page

Uudised

Euroopa õppetund kulub kõigile marjaks
Euroopa õppetund kulub kõigile marjaks
28.10.2011

Klubis Impressum esines Nikolai Zjatkov, Venemaa ühe populaarsema nädalalehe Argumentõ i Faktõ peatoimetaja.

28. oktoobril toimus rahvusvahelises meediaklubis Impressum avalik kohtumine kirjastuse Argumentõ i Faktõ presidendi ja samanimelise ajalehe peatoimetaja Nikolai Zjatkoviga. Külaline valis arutlusteemaks „Ühtne Euroopa – kus on piirid?”.

Sissejuhatavas sõnavõtus ütles Nikolai Zjatkov, et kuigi kriisi esimene etapp on läbi, ootavad Euroopa ja kogu maailm, mis saab edasi. „Maailma majandus on üles ehitatud ühele põhipostulaadile – kuumutada ühiskonna tarbimissoove, selleks et toota maksimaalsel hulgal kaupu ja teenuseid. Ent mingil hetkel hakkas tootmine ülekuumenenud majandusest maha jääma. Siis hakati mängima rahaga – see paigutati aktsiatesse, aktsiad obligatsioonidesse, obligatsioonid mingitesse eksootilistesse finantsilistesse instrumentidesse.

Lühidalt öeldes, finatsistid eemaldusid reaalsest tootmisest ja tarbimisest, mis hakkasid eksisteerima justkui omaette. Ja nüüd on arusaamatu, mil moel uuesti tootmine käima lükata, et see nagu ennegi toodaks palju-palju kaupu ja oleks varustatud normaalses režiimis krediidiressurssidega ning kuidas tagada inimestele vääriline töö, et neil oleks stiimul ja võimalus raha teenida ja seda kulutada.

Mis puutub Euroliitu, siis ühest küljest arvab Kreeka, et Euroopa Liitu astumise hind osutus liiga kõrgeks, eurole üleminek kruvis hinnad järsult kõrgeks. Teisest küljest pole  kõrgelt arenenud riikides osa elanikke rahul sellega, et nende raha läheb nõrgemate riikide abistamiseks. Enam-vähem samast asjast sai alguse ka Nõukogude Liidu lagunemine. Kõik leidsid, et nad toidavad oma naabreid ning tulid primitiivsele järeldusele, et kui nad hakkavad üksi elama, saab neil olema kergem ja parem. Peaaegu samasugused meeleolud küpsevad praegu Euroopas.”

Pärast Euroopa probleemide lahkamist võttis külaline luubi alla Ameerika majanduse. Nikolai Zjatkov näeb otsest sidet pikale veninud finantskriisi ja Lähis-Ida revolutsioonide vahel. „Tänu revolutsioonidele on USA-l võimalus omada kontrolli Iraagi ja Liibüa nafta üle ning seeläbi pääseda nende riikide poolsest hinnasurvest. Peale selle pole USA huvitatud, et Euroliidus oleks kõik kena ja rahulik, sest euro on tugevamaks muutunud ning ühtne Euroopa on toomise ja paljude muude näitajate poolest saanud USA-le konkurendiks. Sellepärast hakatakse Euroopa käärimisprotsessi kuni selle võimaliku lagunemiseni USA-s kindlasti tagant kannustama.”

Oma huvi olukorra vastu ühinenud Euroopas seletab Nikolai Zjatkov sellega, et praegu luuakse Venemaa, Valgevene ja Kashastani tolliliitu. See luuakse Euroopa eeskujul: varsti hakkavad kaubad ja kapitalid selle uue liidu territooriumil vabalt liikuma, mis peaks andma häid tulemusi. „Püstitatud on ka poliitiline ülesanne luua majanduslikult ühise strateegilise ohutuse süsteem. Et siin müüdaks peaasjalikult  kodumaiseid toidukaupu. Et taaselustataks tööstus, eeskätt rasketööstus. Selleks kulub palju investeeringuid ja aega.”

Nikolai Zjatkovi arvates pole maailma majanduses praegu kõige tähtsam mitte see, kuidas toota, vaid see, kellele toodang müüa. Sellepärast muutuvadki dünaamiliselt arenevate riikide – Brasiilia, India, Hiina ja Venemaa turud maailma suurtele korporatsioonidele ülimalt ahvatevateks. Samal ajal mõeldakse nendes maades pingeliselt, kuidas oma siseturud täita kodumaiste kaupadega. Toota endale ise on hea ja väga perspektiivikas. Aga kui su tooted on nii head, et nende järele tekib nõudlus maailmaturul, on veel parem.

Klubi Impressum külaline leiab, et kui Venemaa teeb panuse oma majanduse arengule, õnnestub tal kriisist välja tulla vähem katastroofiliste tagajärgedega kui võib juhtuda teistes tiikides.

Kohtumisel puudutati ka muid aktuaalseid küsimusi. Külaliselt küsiti, mida ta arvab Eesti ja Venemaa vaheliste suhete perspektiividest, võimustruktuuride võimalikust konfiguratsiooniskeemist pärast eelseisvaid Venemaa parlamendi ja presidendi valimisi, meedia rollist ja kohast tänapäeva ühiskonnas jne. Enamik küsimusi said põhjaliku ja argumenteeritud vastuse.

Kohtumine Nikolai Zjatkoviga toimus Radisson Blu Hotel Olümpia konverentsikeskuses. Kuna küsimusi oli väga palju, kestis üritus ilma vaheajata kaks ja pool tundi – rohkem kui regelement ette nägi. Kohtumisel osales ligi 200 inimest.
 


Teised uudised