Print this page

Uudised

Kui mikrofon on sisse lülitatud...
Kui mikrofon on sisse lülitatud...
12.12.2011

Klubis Impressum esines Venemaa raadio- ja teletäht, näitleja ja telesaatejuht Alla Dovlatova.

„Hommik – see on minu aeg,” ütleb Alla Dovlatova naeratades hotelli Meriton Grand Conference & SPA konverentsisaali kogunenud Tallinna publikule. Saalis pole ainsatki vaba kohta. Erinevalt enamikust hommikusõude juhtidest, kes kurdavad, et tõusta enne kukke ja koitu on tõeline õudus, ärkab Alla hea tujuga ja tahab seda jagada. See on tema jaoks lausa füüsiline vajadus.

Eetrisse sattus Alla Dovlatova 15aastasena, kui ta töötas Leningradi linnaraadios. Pärast seda tuli raadio Modern, mis alustas nullist ja tänu millele kerkis esile mitmeid kuulsaid nimesid. Just seal mõistis nooruke ajakirjanik, et head kollektiivi tuleb hoida, sest kui sisekliima on hea, tulevad ka edu ja õnnestumised. Selle põhimõtte tõi ta kaasa ka populaarsesse telesõusse „Tüdrukud”, mida ta praegu juhib. „Me tõepoolest armastame üksteist ega tülitse kunagi,” tunnistab Alla.

„Raadio – see on tõeline maagia,” väljendab ta oma suhtumist valitud ametisse. „Hääle taga on sinu hing, süda ja tunded. Raadios saab siiras inimene suhelda ja kuulaja kuuleb seda. Kui inimene võtab mikrofoni ja tunneb, et nüüd tuleb tal hakata valetama, siis on parem mikrofoni üldse mitte sisse lülitada. Raadiokuulajat ei peta.”

Kohalviibijate jaoks ootamatult hakkab Alla Dovlatova jutustama Võssotskist ja soovitas mitte minna vaatama filmi „Võssotski. Aitäh, et elus olen”. Miks? „Tema oli minu Karlsson,” ütleb Dovlatova suure vene bardi ja näitleja kohta. Selline suhtumine tekkis, kui Alla umbes kolmeaastasena haige oli ning üksi koos külmkapi ja magnetofoniga koju jäi – siis kuulis ta esimest korda Võssotski laule. „Võssotski suhtes on mul ammused ja sügavad tunded. See film aga tekitab minus negatiivseid emotsioone. Mina kui tavaline inimene tunnen end haavatu ja solvatuna: seal on narkootikumid, ebaseaduslikud kontserdid, raha, KGB, kuid pole Võssotskit.” Nendel, kes tahavad meenutada tõelist Võssotskit, soovitab ta veel kord vaadata filmi „Kohtumispaika ei tohi muuta”. „See on Võssotski loominguline pärand, mitte tema nime ümber üles keerutatud vaht,” toonitab klubi Impressum külaline.


Vastates küsimusele sõltumatute meediaväljaannete rolli ja koha kohta tänapäeva Venemaal ütleb Alla Dovlatova, et neid on piisavalt. Poliitilisest vaatevinklist loetakse raadiot Ehho Moskvõ absoluutselt opositsiooniliseks, seal võib kuulda seda, mida riigiraadiost ei kuule. Kommertsjaamad on apoliitilised, kehtib reegel: meid kuulavad kõik ja keegi kindlasti kuuleb, hoidku Jumal selle eest, et litsents ära võetakse.

Mis puutub hiljuti Moskvas toimunud protestimiitingu kajastamisse, siis ütleb Dovlatova, et selle üle arutlesid paljud raadiojaamad ja ajalehed. „Võib-olla raadio väljendas ennast vabamalt kui televisioon, sest on vaesem. Üldiselt aga arvan, et see oli reaalse demokraatia ja vene ühiskonna küpsuse ilming, kui inimesed nii intelligentselt ja väärikalt ütlesid välja oma arvamuse äsjaste parlamendivalimiste kohta.”

Kohtumisel puudutati ka pronkssõduri teemat. Pärast 2007. aasta aprillisündmusi ei sõitnud Dovlatova protesti märgiks Tallinna külalisesinemisele. Praegu on ta seisukohal, et see oli viga: inimesi oleks pidanud toetama siin. „Seda sõda ei võitnud Nõukogude väed. Rahvas võitis. Need olid tavalised inimesed, kes tahtsid väga elada ja ohverdasid teisi kaitstes oma elu. See oli tõepoolest kogu maailma võitlus fašismi vastu. Seetõttu tuleb olla neile tänulik ja mäletada Euroopa natsismist vabastajaid nimeliselt. Ka väikestele lastele tuleb rääkida, et kedagi ei tohi rõhuda, solvata, hävitada ega alla suruda – siis ootab neid ees ilus tulevik. Pronkssõdur on minu jaoks eelkõige kurjuse ja inimeste rõhumise vastu võitluse sümbol.”

Alla Dovlatovaga oli kohtuma tulnud üle 200 inimese. Rohketele küsimutele vastas külaline siiralt ja üksikasjalikult. Ürituse moderaatorid olid traditsiooniliselt klubi Impressum asutajad Galina Sapožnikova ja Igor Teterin.

Pärast kohtumise lõppu osales Alla Dovlatova vastuvõtul, mille meediaklubi Impressum korraldas Eesti ajakirjanikele, tähistamaks oma kolmandat tegevusaastat ning saabuvaid jõulu- ja uusaastapühi.

  

 


Teised uudised