Print this page

Uudised

Foobiaravi seanss
Foobiaravi seanss
07.05.2012

Meediaklubis Impressum leidis aset kõige ebatavalisem kohtumine klubi olemasolu vältel – üritus toimus videokonverentsi formaadis

Tuleb tunnistada, et tung novaatorluse järele ei tekkinud klubi  töökorraldajatel sugugi juhuslikult. Süüdlaseks osutus Eesti kaitsepolitsei, kes ei lasknud üle riigipiiri klubi Impressum külalist – Venemaa ajakirjanikku, politoloogi ja sõjalist eksperti, ajakirja „Natsionalnaja oborona“ (Rahvuslik riigikaitse) peatoimetajat Igor Korotšenkot.

Et seista vastu neile eesti jõududele, kes pidevalt leiavad kõikjalt vaenlasi, võeti tarvitusele hoopis teise Eesti – selle tänapäevase, progressiivselt mõtleva, vaba rahvuslikest koopakompleksidest Eesti – leiutis. Jutt on üleilmsest kommunikatsiooniteenusest Skype, mis nagu teada, on leiutatud siin, Eestimaa pinnal. Ja kõik kohaliku poliitpolitsei ülema Raivo Aegi ponnistused – keelata ja mitte lubada – osutusid täiesti asjatuteks. Naastes Moskvasse, viis Korotšenko skaibi abil läbi suurepärase videokonverentsi klubi Impressum külalistele. Ta tõi välja kõik valupunktid, mis vajaksid lahendust.

Kohtumine algas süžeega, mille filmis Galina Sapožnikova Tallinna lennujaamas, mis paljastas kõigile vaatajatele, kuivõrd tobe nägi välja kinnipidamise protseduur, viisade annulleerimine ja Moskva külalise tagasisaatmine. Vastates ajakirjanike küsimustele, ei suutnud Igor Korotšenko leida juhtunule loogilist selgitust. Ta ütles, et kavatses esimest korda sõita Eestisse, kus tal on palju tuttavaid diplomaatide, poliitikute, kõrgete ametnike hulgas.

Igor Korotšenko oletas, et võib-olla oli kogu see aktsioon mõeldud selleks, et saata message Moskva juhtkonnale riigi presidendi Vladimir Putini ametisse pühitsemisse päeval, et näete, „väike ja uhke Eesti ei kavatse taastada heanaaberlikke suhteid idanaabriga“.

Muide, juttu polnud üksnes sellest äärmiselt nördimapanevast vahejuhtumist. Klubis oli palju asjatundlikke ajakirjanikke, kes soovisid saada selgust – miks kohalikud poliitikud nii tihti mõtlevad välja hirmujutte sellest, kuidas „vene tankid ja dessantväelased vallutavad väikse ja kaitsetu Eesti, et võtta talt iseseisvus ja saata kogu eesti rahvas viimseni Siberisse“. Igor Korotšenko selgitas kohalolnutele, et Venemaa tänased strateegilised huvid Baltimaid tegelikult ei puuduta. Moskvas arvatakse, et siitpoolt Vene riigile mingit ohtu ei ole. Peamine oht Venemaa jaoks on täna lõunas, kus pärast ameeriklaste lahkumist Afganistanist võib leida aset ükskõik milline ootamatus.  Ja seepärast tugevdab Venemaa oma lõunapiire. See on suurriigi põhiline strateegiline prioriteet.

Tallinna kohtumise ajal kasutas Igor Korotšenko tihti sõna „foobia“. Oma sisult ja olemuselt oligi tema esinemine ja vastused rohkearvulistele küsimustele justkui   avalikuks raviseansiks nendesamade foobiate väljaravimiseks, millega on nakatatud tänane eesti poliitiline establishment. „Ärge otsige Venemaas vaenlast,“ andis ta nõu. – „Eesti võib väga soodsalt kapitaliseerida oma geograafilised ja tehnoloogilised väärtused, kui seab Venemaaga sisse normaalsed suhted“.  Veel ütles ta, et ei tahaks, et Eesti muutuks peeneks vahetusrahaks suurriikide poliitmängudes. See on ebaproduktiivne ja lihtsalt ohtlik väikesele rahvusriigile, kui see soovib luua oma, aga mitte võõrast ajalugu.

Kohtumine kestis üle kahe ja poole tunni. Saalis oli kohal üle saja inimese. Üritust juhtisid traditsiooniliselt klubi Impressum asutajad – Komsomolskaja Pravda peatoimetuse vaatleja Galina Sapožnikova ja nädalalehe KP–Baltikum väljaandja Igor Teterin.
 
Kohtumise ülevaade videokonverentsi formaadis paigutatakse lähipäevil meediaklubi Impressum saidile. 
 


Teised uudised