Print this page

Uudised

Ilu sünnitab armastus
Ilu sünnitab armastus
08.12.2012

Jekaterina Roždestvenskaja rääkis klubis Impressum oma isast, isiklikust loomingust ning tänapäeva elu poeesiast ja proosast

Kohtumine Jekaterina Roždestvenskajaga toimus hotelli Radisson Blu Hotel Olümpia konverentsikeskuses. 400 inimest mahutav  saal oli puupüsti rahvast täis. Ürituse teema „Meie elu poeesia ja proosa“ osutus Tallinna publiku jaoks väga aktuaalseks ja huvipakkuvaks. Mõned inimesed olid külalisega suhtlema tulnud ka teistest Eesti linnadest – Narvast, Pärnust ja Tartust.


Oma lühikeses sissejuhatavas sõnavõtus rääkis klubi Impressum külaline oma isast, luuletaja Robert Roždestvenskist, nende peres valitsenud õhkkonnast, sellest, et nad olid koos õega isa luuletuste esimesed kuulajad ja isegi kriitikud. Paljude Robert Roždestvenski luuletuste sõnadele on hiljem kirjutatud laulud. Jekaterina tõi Moskvast kaasa üsna palju videoid ja fotosid, millest ta mõnesid Tallinna kohtumisel ka näitas. Näiteks sai publik näha seda videoklippi, kus Edita Pjehha esitab Robert Roždestvenski sõnadele kirjutatud laulu „Pärit lapsepõlvest“.

Muu hulgas küsiti Jekaterina Roždestvenskajalt: „Mida te teate tänapäeva Eestist? Kas te saaksite oma „Isikliku kollektsiooni“ tarvis teha portree mõnest meie riigi elanikust?“ Jekaterina Roždestvenskaja vastas, et Eesti on suurepärane riik, millesse ta on lapsest saati suhtunud armastuse ja sümpaatiaga. Ta mäletab, kuidas isa koos Eesti laulja Tõnis Mägi ja helilooja David Tuhmanoviga tegi tööd lauluga „Olümpia 80“. Praegu peetakse seda laulu omamoodi Moskva olümpiamängude hümniks. Lauljatar Anne Veskit pildistas Roždestvenskaja oma fotoprojekti „Isiklik kollektsioon“ tarvis. Samal ajal häirivad teda sellised ebameeldivad momendid Eesti elus, nagu Pronkssõduri teisaldamine või vene koolide pealesunnitud eestistamine. Klubi külalise arvates ilmneb poliitikute julmus seal ja siis, kui nad võtavad oma otsuseid vastu, tundmata armastust oma lähedaste vastu, mis rahvusest nad ka poleks.


Mõistagi tuli kohtumisel jutuks ja Jekaterina Roždestvenskaja isiklik looming. Ta tunnistas, et sattus fotograafiaga tegelema juhuslikult. Abikaasa kinkis talle hea ja kalli fotoaparaadi ning Jekaterina mõtles, miks mitte proovida selle abil raha teenida. Algul kasutas ta stuudiona oma korterit, ent üsna varsti hakkas see ebamugavusi tekitama. Ta otsustas töökoja sisse seada mujal. Disainerite teeneid kasutama ta ei rutanud. Mööbli, värvid, interjööri detailid ja riietuse valis ta ise. Kord uuriti temalt interneti teel: „Avaldage saladus, kas fotograafia on teile meelelahutus, hobi või töö, mis raha sisse toob?“ Ta vastas, et tema jaoks on fotograafia ühtaegu nii hobi kui töö. Ja selle tööga teenib. Ainult et teenitud raha kulub tehnika, rekvisiitide, ajalooliste kostüümide jms soetamiseks. Kohtumisel näidati videofilme sellest, kuidas Jekaterina Roždestvenskaja stuudio on sisustatud ja kuidas ta muudab seal meie tuntud kaasaegseid ajaloolisteks persoonideks.


Nagu teada, on andekad inimesed andekad kõiges. Tallinna publik veendus, et Jekaterina Roždestvenskaja on selle väite elav kinnitus. Ta on pidevalt otsingutes, leiutab midagi, mõtleb välja. Üks tema viimaseid harrastusi on eksperimendid moe vallas. See, kuidas ta kannab kujutised fotodelt üle siidile, on vaimustanud juba paljusid. Jekaterina esitles kuulajatele kaht kollektsiooni nimetusega „Armastusega Katjalt“ - retrospektiive eri maailmanurkadest pärit eredatest vaadetest, mis rõivastele kantuna meenutavad unustamatuid reise. Jelena on ette valmistanud 2013. aasta kevad-sügisperioodi autorikollektsiooni.

Peab tunnistama, et Jekaterina Roždestvenskaja demonstreeris Tallinna publikule veenvalt oma ellusuhtumist, mis põhineb armastusel inimeste vastu. Kohtumine oli hingestatud, siiras ja jääb ilmselt kauaks meelde.

Avaliku kohtumise moderaatorid olid klubi Impressum asutajaliikmed Komsomolskaja Pravda peatoimetuse kolumnist Galina Sapožnikova ja nädalalehe KP-Baltija kirjastaja Igor Teterin.

 


Teised uudised