Print this page

Uudised

Mis eraldab Euroopat ja Venemaad
Mis eraldab Euroopat ja Venemaad
06.04.2013

Meediafirma Ekspert juht Valeri FADEJEV kohtus 5. aprillil meediaklubis Impressum Tallinna publikuga.

Järjekordse avaliku kohtumise teema oli „Venemaa ja Euroopa: miks me ei saa teineteiseta elada?“. Ent kohtumine ei alanud hoopiski rõõmsate nootidega. Pärast lühikest sissejuhatust hakkas Valeri Fadejev kohe rääkima probleemidest, mis segavad Venemaa ja Euroopa lähenemist.

Peamine neist seisneb klubi Impressum külalise arvates selles, et Euroopa Liit on viimasel ajal uppunud oma siseprobleemide lahendamisse, päästes majanduskrahhist tervet hulka hiiglaslike võlgadega maadlevaid riike – Kreekat, Küprost, Hispaaniat, Portugali ja Hispaaniat. Sellistes tingimustes pole Brüsseli bürokraatial mahti üles ehitada uut suhtlemisstiili Venemaaga. Iseloomulik näide: Euroliidu soovimatus lubada venemaalastel siseneda viisavabalt Euroliidu riikidesse, millest on räägitud juba aastaid mitmesugustel kohtumistel eri tasanditel.

Üks klubi Impressum üritusel osalejaist püüdis selgitada, et Brüssel pole nõustunud andma venemaalastele viisavabadust, eeldades, et sellega tekib risk, et terroristid võivad imbuda Euroopasse, kaasneb kontrollimatu migratsioon jne. Ent Valeri Fadejev lükkas sellised argumendid veenvalt ümber, öeldes: „Miks siis Iisrael, kus terrorismi risk on tunduvalt kõrgem kui Euroopas, kehtestas paugupealt venemaalastele viisavaba režiimi? Midagi ei juhtunud, nad hakkasid ainult turismi arvelt rohkem tulu teenima.“

Tuleb tunnistada, et Valeri Fadejevi esinemisstiil Tallinna publiku ees osutus analüütiliselt sisutihedaks ja publitsistlikult rafineerituks. Laia silmaringi ja jooksvate poliitiliste tendentside lahtimõtestamise kogemusega inimesena peab ta üleeuroopalist projekti kokkuvõttes suure tähega Suureks. Euroliidu liidrid tulid rahulikul moel toime sellega, mida ei suutnud Napoleon, ammugi siis Hitler. Nad liitsid Euroopa riigid, võtsid maha neid eraldavad piiripostid ja kaotasid tollipunktid, võtsid käibele ühise valuuta.

Samas arvab Valeri Fadejev, et Euroopa riikidel jääb vajaka mingist võimsast ühendavast ideest, mis aitaks Euroliidul kindlalt püsima jääda. Eriti praegu, kriisi ajal. Ta meenutas, et Euroopa tsivilisatsiooni aluseks on peaaegu 15 sajandit olnud kristlus. Ent mingil etapil hakkas kristlikke väärtusi välja vahetama kurikuulus poliitiline korrektsus. See aga hägustab moraali ja ühiskonna kõlbelisi väärtusi.

Seejuures on iseloomulik, et kui näiteks Euroopas võideldakse energiliselt seksuaalvähemuste õiguste eest, püüdes anda neile luba abielluda ja kasvatada lapsi, on nad samal ajal absoluutselt ükskõiksed sellise õigusliku ülekohtu suhtes nagu massiline kodakondsusetus või vene koolide sunniviisiline eestistamine olgugi väikeses ja Brüsselist kaugel asuvas, kuid ikkagi Euroopa Liitu kuuluvas Eestis. Oma esinemise seda osa kokku võttes ütles Valeri Fadejev: „ Rahvad ei saa ühendada ainult raha ühise kaudu, selleks on vaja midagi palju enamat …“

Muide, Valeri Fadejev peab ka tänapäeva Venemaa peamiseks probleemiks seda, et puudub eredalt väljendatud rahvuslik  idee, mis ühendaks eri rahvuste, sotsiaalsete gruppide ja konfessioonide esindajaid. Sellepoolest on Venemaa ja Euroopa mõneti sarnased. Seetõttu arvab klubi Impressum külaline, et nad võivad ja peavad vahetama kogemusi, mitte ainult energiakandjaid ja kaupu. Euroopa võiks võtta õppust Venemaal sajandeid kestnud kristlaste ja musulmanide rahulikust kooseksisteerimise  kogemustest. Venemaa aga võib Euroopalt õppida demokraatlike institutsioonide arendamist, eriti madalamal, munitsipaaltasandil.

Kohtumine Valeri Fadejeviga klubis Impressum kestis kaks tundi. Külalisele esitati palju huvitavaid küsimusi, mis said ammendava vastuse. Valeri Fadejevil paluti meediafirma Ekspert ajakirjades rohkem kirjutada Baltimaade elust ning võimaldada neid väljaandeid soodushinnaga tellida, mida ta lubas kindlasti ka teha.

Kohtumise moderaatorid olid klubi Impressum asutajaliikmed nädalalehe KP-Baltija kirjastaja Igor Teterin ja Komsomolskaja Pravda peatoimetuse kolumnist Galina Sapožnikova.

Valeri Fadejev sai oma tiheda töögraafiku tõttu Tallinnas viibida vaid ühe päeva, kuid sellegipoolest jõudis ta kohalikele ajakirjanikele anda mõne intervjuu. Vastavalt nende ilmumisele paneme need üles ka klubi Impressum kodulehele rubriiki „Press meist“.


Teised uudised