Print this page

Uudised

Mihhail Hazin esines klubis Impressum
Mihhail Hazin esines klubis Impressum
19.02.2009

Vene majandusteadlane jagas soovitusi, kuidas Balti riigid saaksid leevendada globaalse kriisi tagajärgi

Rahvusvahelise meediaklubi Impressum kutsel viibis 2009. aasta 19.-20. veebruarini Eesti pealinnas tuntud Vene ökonomist ja ekspert-konsultatsioonifirma Nekon president Mihhail Hazin.

Külaline saabus Tallinna, et osaleda avalikus diskussioonis “Kuidas sattusid lõksu Balti “tiigrid”?” Kes on kriisis süüdi, mida teha, kelle peale võiksid Baltimaade elanikud loota – nendele küsimustele otsiti kohtumisel vastuseid. Üritus toimus koostöös Vene Akadeemilise Seltsiga.

Diskussioonis osaleda soovijaid oli märksa rohkem kui korraldajad oodata olid osanud. Klubil Impressum tuli üürida Olümpia hotelli konverentsikeskuse kõige suurem saal, mis mahutab üle 400 inimese. Sellegipoolest ei jätkunud hilisematele tulijatele enam istekohti.

Üritusele oli kogunenud sihtauditoorium – ökonomistid, finantsistid, analüütikud, juristid ja muidugi tegevärimehed. Ekspertidena olid kohale kutsutud sellised Eestis tuntud inimesed nagu akadeemik Mihhail Bronštein, professorid Ivar Raig, Hanon Barabaner ja Vladimir Nemtšinov, tööstuskontserni BLRT Grupp juht Fjodor Berman ja firma Läti tütarettevõtte ökonomistid Vjatšeslav Dombrovski ja Dmitri Smirnov. Diskussiooni moderaator oli ajalehe Komsomolskaja Pravda Põhja-Euroopas kirjastaja ja klubi Impressum üks asutajaid Igor Teterin.

Oma sõnavõtus peatus Mihhail Hazin võtmeprobleemidel, mis lähiaastatel hakkavad määrama Balti riikide elu. “Praeguse kriisi on põhjustanud maailma finantssüsteemi kogunenud võlad, mida ei saa maha kanda,” ütles ta. Seetõttu on oodata nii Euroliidu kui poliitilise süsteemi kui ka euro nõrgenemist. Mihhail Hazini arvates võib osa Euroopa riike eurost üldse loobuda ja naasta rahvusvaluuta juurde, et saada võimalus ise selle kurssi reguleerida. See aga tõotab protektsionismi taassündi ning rahvusvaluutade devalveerimise lainet. Sellistes tingimustes on Balti riikidel tähtis määratleda oma strateegia. Neil saab raske olema oma kaupade ja teenustega Euroopa Liidu riikide turgudel läbi lüüa, sest need pole seal konkurentsivõimelised. Samal ajal võib suhete paranemine Venemaaga avada Baltimaadele idaturud, mis aitab neil ülemaailmse kriisi olukorras majanduslikus mõttes pehmemalt “maanduda”.

Enamik diskussioonis osalejaid, nende hulgas Eesti üks juhtivaid majandusteadlasi Mihhail Bronštein, olid Mihhail Hazini prognooside ja soovitustega nõus.

Pärast diskussiooni toimus pressikonverents, millest võttis osa üle kahekümne Eesti meediaväljaande esindaja. Kohtumise lõppedes kinkis Mihhail Hazin kolmele tema arvates kõige tervama ja aktuaalsema küsimuse esitajale oma autogramiga raamatu “Dollari impeeriumi loojang ja “Rah Americana” lõpp”.

Tallinnast lahkudes kirjutas ta ürituse korraldajatele mälestuseks: “Soovin klubile Impressum arengut ja edu õilsas ettevõtmises taastada Vene-Eesti sõprus, mis on eriti tähtis praegu, karmi majanduskriisi algul. Mihhail Hazin. 20. veebruaril 2009. a.”

Vaadake Tallinnas avaliku diskussiooni ajal tehtud fotosid.


Teised uudised